Cecylka Knedelek. Zasady bezpieczeństwaCecylki jeszcze dobrze nie znamy, ale właśnie rozpoczynamy czytanie serii książek z jej udziałem..
Pierwsze zaskoczenie, to, że Cecylka nie jest niesfornym maluchem, który wciąż sprawia jakieś kłopoty. A tak jakoś kojarzyło się jej nietypowe imię i nazwisko. Co więcej, mogę śmiało nazwać ją dziewczynką na 3R, rezolutna, roztropna i rozsądna. To ona bowiem, przestrzega, uczy, daje wskazówki oraz niejednokrotnie ratuje z opresji gąskę Walerkę. Właśnie co do Walerki - tutaj znaleźliśmy niesfornego malucha! Gąska uczy się na własnych błędach. Często popełnia je w wyjątkowo nieprzemyślany sposób i na jej przykładzie, dzieci mogą zobaczyć przykre skutki nieodpowiedniego zachowania.


 W sklepie dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale i o innych klientów...Kiedy na podłogę wyleje się soczek, robi się bardzo ślisko...

Akcja każdego rozdziału tej książeczki odbywa się w innym miejscu. Rozpoczynamy na ulicy i to zaśnieżonej, gdzie gąska wypróbowuje swoją nową hulajnogę. No cóż, na rezultaty nie trzeba długo czekać. A my, zaraz po tej historii, dowiadujemy się, jak prawidłowo przemieszczać się po chodniku, że nigdy, przenigdy nie można wchodzić na przejście dla pieszych, kiedy świeci czerwone światło. Jest też o odblaskowych światełkach i ubraniach.
Chwilę później przenosimy się do supermarketu. Tutaj Walerka również lekko zaszalała i piramida wykonana ze słoików z dżemem rozpadła się w kilka sekund. Co się stało dalej. Trzeba było upiec mnóstwo ciasteczek z dżemem i były to chyba najdroższe wiśniowe ciasteczka. W sklepie czyhają różne niebezpieczeństwa. Od ułożonych piramid z puszek, przez możliwość zaginięcia pomiędzy wysokimi regałami, aż do niebezpiecznych środków i płynów myjących, które nie dość, że mogą się rozlać, kiedy niepotrzebnie je odkręcimy, to są również mocno szkodliwe.


  Prąd jest bardzo niebezpieczny. Chyba wystarczy spojrzeć na ilustrację...
Takie opakowania lepiej zostawić dorosłym. Lepiej, niech oni biorą je z półki w sklepie.

Kiedy wracamy do domu, poznamy niebezpieczeństwa, jakie mogą grozić w kuchni, łazience, a nawet w pokoju. Sporo się tego uzbiera. Zajrzymy również do ogrodu oraz pojedziemy na wakacje, bo wszędzie trzeba być ostrożnym i przewidującym.
Gąska Walerka ma dużo szczęścia i wychodzi cało z opresji, ale to głównie dzięki naszej Cecylce. Ta dziewczynka potrafi delikatnie, ale stanowczo i z całą swoją wiedzą, przekazać swojej małej przyjaciółce najważniejsze zasady zachowania. Nie krzyczy, nie wypomina gąsce jej nieodpowiedniego zachowania, ale skutecznie i cierpliwie tłumaczy, wyjaśnia i uprzedza, co może się wydarzyć. A jest tych zagrożeń naprawdę wiele.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Cecylka Knedelek. Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków. Autor: Joanna Krzyżanek
Wydawnictwo: Jedność oprawa twarda. 70stron. 
  
Do kupienia w księgarni wydawnictwa:https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/3149/zasady-bezpieczenstwa-nie-tylko-dla-przedszkolakow

Wkrótce kolejne spotkanie z Cecylką i Walerką :Komentarze

 1. Literatura dziecięca to dział, który dopiero będę poznawać. Fajnie, że jest teraz tyle publikacji dla maluchów. Kiedy ja byłam dzieckiem to dostępne były tylko bajki albo jakieś wierszyki dla najmłodszych, a teraz książki nie tylko bawią ale też uczą. Mam nadzieję, że moje dziecko polubi czytanie :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybór jest ogromny. Zapraszam od świata literatury dziecięcej! :) Pozdrawiam również!

   Usuń

Publikowanie komentarza