Dobre maniery Cecylki Knedelek


Dobre maniery, savoir vivre czyli przepisy na zachowanie i postępowanie, powszechnie uznawane za kulturalne. Dobre wychowanie, to jak pokazał przykład Kaczki Dziwaczki, trudna sprawa. Jednak nie z Cecylką Knedelek. Ona daje radę nawet z tak oporną uczennicą, jaką jest gąska Walerka.


 Dziób to nie kasownik, a jednak Walerka musiała spróbować!

Przed nami kilka opowiadań, w których niestety wspomniana gąska pokazuje nam się od nie najlepszej strony. Zjadać bilety w autobusie - taki pomysł może chyba mieć tylko Walerka. Wspiąć się na kryształowy żyrandol podczas ważnego przyjęcia, pełnego zacnych gości - to również wybryki gąski. A co zrobić, kiedy przyjaciółka zaskoczy Cecylkę w czasie spektaklu w teatrze i sama wskoczy na scenę, by wziąć udział w przedstawieniu? Sami widzicie, że to bardzo trudny...i pomysłowy przypadek! Ale Cecylka umie nie tylko rozmawiać z Walerką, ale i potrafi przekazać jej wzór właściwego zachowania.
Po kilku historiach, które mają miejsce w teatrze, autobusie, łazience, podczas przygotowywania posiłku w kuchni oraz na przyjęciu w ratuszu rozpoczynamy nasze "szkolenie".
  Kupowanie i wręczanie prezentów to osobny temat do omówienia.

Dowiemy się różności na temat dobrych manier. Od tego, kto i komu powinien pierwszy podać dłoń przy powitaniu, przez prawidłowy sposób ułożenia naczyń i sztućców na stole, aż do zachowania w autobusie, tramwaju, pociągu czy na wspomnianych przyjęciach. Pójdziemy do kina, teatru, do szkoły i przedszkola. Będziemy próbować kwaśne potrawy i nie narzekać, że nie smakują. Urządzimy przyjęcie i poznamy tajniki prawidłowego nakrycia stołu, użycia właściwych pojemników i naczyń do podawania potraw. Dowiemy się, jak powinniśmy prowadzić rozmowę i przyjmować gości. 
A kiedy pójdziemy do sklepu, na zawsze zapamiętamy, że nawet, jeśli kasę obsługuje pani Slimakowa, to nie będziemy marudzić, bo to w niczym nikomu nie pomoże.
Jak się ubrać do teatru? Problem z głowy, Cecylka doradzi. Jak przechodzić pomiędzy rzędami, pełnymi widzów? Będziecie już wiedzieć. A w muzeum, czy w kinie, co zrobić z papierkiem albo gumą do żucia? Na to również jest sposób. Jak to jest z tą higieną osobistą? Temat - rzeka...


 Kino to sposób na rozrywkę, ale i tam należy przestrzegać pewnych zasad zachowania
Wiele tematów, wiele wskazówek i porad. Może tylko troszkę zbyt szybko przeskakują tematycznie (na przykład szanujemy zieleń i nie wyrzucamy śmieci na trawniki, a zaraz na drugiej stronie dzielimy się śniadaniem, z koleżanką, bo akurat zapomniała zabrać z domu) ale jest ich tak dużo, że nie sposób na jeden raz wszystkiego objąć. Dlatego warto wracać, powtarzać i zapamiętywać systematycznie. No i oczywiście prawidłowo stosować w codziennym życiu! 

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Dobre maniery Cecylki Knedelek czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada Autor: Joanna Krzyżanek
Wydawnictwo: Jedność oprawa twarda. 192 strony.

Do kupienia w księgarni wydawnictwa: https://www.jednosc.com.pl/dla-przedszkoli-294/3940/2971-2971


Komentarze