Kolorowa edukacja.


Seria dla dzieci z kategorii: koloruję, poznaję, naklejam. Wprawdzie mieliśmy do czynienia z podobnymi książeczkami na różne tematy, ale teraz trafił się cykl o naszym pięknym kraju. 
Kolorowa edukacja ma bowiem na celu zapoznanie dzieciaki z Polską, jej regionami i przyrodą. 


Mamy więc egzemplarz o wspomnianych regionach, w podziale na województwa oraz druga książeczka, dotycząca parków narodowych. Od razu, przeglądam i jakże żałuję, że wtedy, gdy ja byłam w szkole, nie było podobnych pomocy edukacyjnych. Wkuwanie na pamięć nazw parków, pamiętam do tej pory i wciąż niestety mam z nimi kłopoty. Podejrzewam, że obecnie dzieci już tego problemu nie będą mieć, przynajmniej jeśli tylko wykażą chęci do zaznajomienia się z innymi książkami, niż podręcznik szkolny. 


 Dostojne i piękne żurawie opowiedzą nam o Poleskim Parku Narodowym

W kolorowance o parkach, mijamy sobie po kolei piękne rysunki, z charakterystycznymi krajobrazami, a u góry strony wielkimi literami nazwa parku oraz kilku zdaniowy opis.
Opis niebanalny, bo narratorami są zwierzęta mieszkające w poszczególnych regionach. I tak o Parku Białowieskim opowie nam, nie kto inny, jak żubr. A o Borach Tucholskich - głuszec. Oni też są oczywiście na symbolach parków, które pojawiają się w okrągłych znaczkach na środku strony.


W środkowej wkładce znajdziemy naklejki, ponumerowane z przeznaczeniem na każdą z mijanych stron. A na naklejkach piękne zdjęcia z poznawanych parków.
Co jednak, jeśli jakiś park nie ma swojego symbolu zwierzęcego? Nic nie szkodzi, ma na pewno roślinny lub inny przyrodniczy. Tutaj nawet przemówi okrzyn jeleni - roślina z Parku Babiogórskiego, który wyrasta na wysokość dwóch metrów. Zatem dzięki tej wielkości otrzymała prawo głosu i swoje miejsce na symbolu parku.
                            Na środku strony znajdziemy okrągły symbol parku

A w Pienińskim Parku Narodowym górują Trzy Korony ...
......i to one opowiedzą nam o tym, jak wygląda rzeka Dunajec i o flisakach, którzy dawniej przewozili towary, a dzisiaj spływem, na tratwach wożą turystów, podziwiających krajobraz Pienin.
Nie zapomnicie też z pewnością tatrzańskiej kozicy i pokolorujcie ją pięknie, bo opowie o najwyższych górach w naszym pięknym kraju! Miłego oglądania i kolorowania.

                                  ***
  Rozpoczynamy od mapy naszego kraju i charakterystycznych miejsc

Przechodzimy do regionów Polski. Rozpoczynamy od dużej mapy, z charakterystycznymi budowlami, postaciami czy zwierzętami, w poszczególnych rejonach kraju Następna mapa dotyczy podziału na województwa, a potem ruszamy w podróż...

 Neptun i jego fontanna, żaglowce, fokarium...Jesteśmy w województwie Pomorskim!

Pierwszym celem są województwa położone na wybrzeżu oraz region zwany Kaszubami.
Pięknie nazwane województwo Zachodniopomorskie - Kraina latarni morskich i naturalnie wysoka latarnia na tle portu do pokolorowania. 
Kiedy poznamy już całe nasze wybrzeże, przeniesiemy się do Krainy Piernika i Mikołaja Kopernika. Później roztańczone Kujawy oraz miejsce, gdzie można skosztować wysokie ciasto zwane sękaczem. Odwiedzimy Warszawę, zobaczymy Zamek Królewski i Łazienki. 

Tylko tutaj możecie zobaczyć żubra przed pałacem i jabłoń przy Zamku Królewskim :)         

W województwie Lubelskim trafimy na pasące się koniki polskie, a w Swiętokrzyskim stary zamek Krzyżtopór. A potem poznamy łowickie wycinanki, winorośle w Lubuskim oraz krainę zamków i pałaców w Dolnośląskim. 
Nie umkną naszej uwadze wrocławskie krasnale. W województwie Sląskim przywitają nas nie tylko górnicy, ale i klasztor w Częstochowie, bo to znane miasto właśnie tam się znajduje. 
Krakowski Lajkonik - proszę bardzo - wystarczy pokolorować i jak żywy stanie na krakowskim rynku. Kiedy zajrzycie do Małopolski okaże się, że tam oprócz oglądania tańca kolorowego Lajkonika, skosztujecie również oscypka. Witojcie na Podhalu! - przywitają was górale.

Naturalnie wszystkie te wymienione miejsca, budynki, zwierzęta, postacie oraz potrawy wystarczy pokolorować, a naklejki umieścić w wyznaczonym polu, by książeczka stała się barwnym przewodnikiem po Polsce.


Mamy tak piękny i różnorodny kraj - doceniajmy to, poznając i odwiedzając te wszystkie ciekawe miejsca! Oczywiście pierwszy bakcyl tej miłości powinien być podany już w wieku dziecięcym, zatem polecam wszystkim rodzicom specjalnie przygotowane w tym celu książeczki!

W serii dostępne są również Kwiaty Polskie oraz Drzewa Polskie


Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)


Tytuł:  Kolorowa edukacja. Parki Narodowe. Autor: Michał Kryciński, Anna Staniszewska. Wydawnictwo: RM Oprawa miękka, 48 stron.

Tytuł:  Kolorowa edukacja. Regiony Polski. Autor: Justyna Mrowiec, Anna Staniszewska Wydawnictwo: RM Oprawa miękka, 48 stron. 

Do kupienia w księgarni wydawnictwa: https://www.rm.com.pl/product-pol-1273-Kolorowa-edukacja-Regiony-Polski.html
 

Komentarze

  1. Mamy inne z serii, świetne są te książki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla nas to pierwsze spotkanie i też podzielam zdanie, że są świetne! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz