Wielka Księga EmocjiWzięłam do ręki tę książkę i pomyślałam : "Jak to? Kolejny zbiór bajek i baśni?Przecież miało być o emocjach!". A potem opowieść, za opowieścią dałam się oczarować skojarzeniom, odniesieniom i przepięknie dobranym historiom. Niektóre oczywiście były mi znane, ale kilka zaskoczyło mnie i naprawdę ujęło swym przesłaniem.

Dla takich opowieści czytam książkI, a ilustracja hipnotyzuje mnie swoim przekazem..
Jedną z nich jest "Smutny malarz Notxa", chińska legenda o chłopcu, który potrafił pięknie malować. Chiński władca zażądał, by sprowadzono uzdolnionego młodzieńca na dwór, a tam w zamkniętych komnatach miał tworzyć wyłącznie dla cesarza. Syndrom ptaka uwięzionego w klatce, samotność i całkowity brak natchnienia oraz ogromny smutek. To właśnie ta ostatnia emocja jest przewodnim mottem przedstawionej legendy. Piękne, mądre opowiadanie i tak niesamowite zakończenie, że człowiek nagle zatrzymuje wzrok na przedstawiającej je ilustracji i wpatruje się w nią z zadumą...


 Te dwie panie...ech, sami przeczytajcie. Łza zakręci się w oku...
Drugim, które wywarło na mnie duże wrażenie była bardziej współczesna opowieść o dwóch starszych kobietach, pacjentkach szpitala, leżących na tej samej sali. Tylko jedna z kobiet ma dostęp do widoku za oknem, druga nie może wstawać z łóżka, dlatego wyłącznie słucha opowieści sąsiadki na temat tego, co dzieje się na zewnątrz. A dzieje się tyle rzeczy i to jakby znajomych, przypominających o mężu, dzieciach, o tym, co przeżyła, o radościach i smutkach. Te relacje zza okna są namiastką życia i przepięknymi podróżami w przeszłość, bo wywołują tyle emocji...No właśnie, cały czas chodzi o emocje. W tym przypadku o dzielenie się nimi z innymi ludźmi. 
Zakończenie tego opowiadania wbija w fotel. Kiedy jedna z kobiet umiera, druga przekonuje się, jaką wspaniałą przyjaciółkę i powierniczkę miała obok siebie.
Uwierzcie mi, te opowiadania są dla każdego, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, którzy wciąż mają w sobie dziecięcą ciekawość, pielęgnują wrażliwość oraz wnikliwość w obserwowaniu świata, ludzi i życia.
 Oto Iwan Pawłowicz, rolnik. Gwarantuję, że jego rodzina zrobi na Was niesamowicie pozytywne wrażenie. Jak oni się kochają!
Pięknie, interesująco i z wielką mądrością, spokojem o emocjach. Postacie i historie częściowo znane, ale doszukamy się w nich zupełnie innych przekazów, a nawet i faktów. Oto słynny "Flecista z Hamelin", który pomógł mieszkańcom małego miasteczka pozbyć się niechcianych szczurów, a oni potraktowali go wyjątkowo niewdzięcznie. Musiał uciec się do czynów, które wstrząsnęły ludźmi. 
Z pewnością słyszeliście o Tomciu Paluchu, będzie i w tej książce przykładem małego, wielkiego człowieka. Jest o błędach, doświadczeniach życiowych, porażkach, ale i osobistych sukcesach, pięknych uczuciach czy spełnianiu marzeń, osiąganiu celów i przezwyciężaniu lęków.


 Często czuję się, jak bohater tej ilustracji...i niezmiernie się z tego cieszę! :)
Znajdziecie tutaj chyba wszystkie albo prawie wszystkie emocje i ich omówienia. Jest o poznawaniu siebie, kontrolowaniu swoich emocji, jest o rozróżnieniu strachu od lęku. Poznamy nieśmiałość, odpowiedzialność, asertywność, wdzięczność, smutek i poczucie winy, impulsywność oraz to jak cieszyć się pięknem. Empatia, ale i zemsta, wspomnienia i co to znaczy być realistą. Dowiemy się, jak stać się odpornym i radzić sobie w trudnych sytuacjach. 

Zbiór historii z wielu stron świata. Znajdziemy legendy z Chin czy Afryki, ale i opowieści ludowe z Hiszpanii, Grecji, oraz Brazylii.
Naprawdę mnóstwo treści i to tej najważniejszej i najbardziej istotnej w życiu każdego człowieka. Moim zdaniem, tak powinny wyglądać podręczniki w szkołach, gdzie dzieci uczą się życia w grupie, podejmowania decyzji, realizacji celów i po prostu tego, jak pięknie i dobrze żyć. Tutaj ukazano te trudną sztukę w przystępny i mądry sposób.
Na zakończenie książki, zbiór myśli i cytatów znanych osób. Wśród autorów znajdziemy takie nazwiska, jak Mark Twain, Cyceron, Platon czy William Szekspir.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Wielka Księga Emocji Autor: Esteve Pujol i Pons, Rafael Bisquerra Alzina.
Wydawnictwo: Jedność oprawa twarda. Duży format. 112 stron.

Do kupienia w księgarni wydawnictwa:https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/3805/wielka-ksi%C4%99ga-emocji


Komentarze