Opowiadania do chichotania


Krótkie opowiadania, błyskotliwie opisujące codzienność pewnego przedszkolaka o imieniu Tomek. Każdy dzień to przygoda, w której dorośli nie widzą niczego szczególnego, a Tomek owszem, bo poznawanie świata oczami małego urwisa wygląda wyjątkowo.
Chichotamy albo śmiejemy się bez ograniczeń, bo wizja, jaką przedstawia nam autorka jest często tak rzeczywista, że wydaje nam się, jakbyśmy sami to widzieli i przeżyli. 
Lekki uśmiech przy opowieści o snach, ale już gromki śmiech przy historii ubierania butów w przedszkolnej szatni. U mnie pojawił się nawet uśmiech połączony ze wzruszeniem, kiedy mama Tomka podarowała mu pewien kamień o szczególnych właściwościach. 
Najpiękniejsze chwile, które przeżywamy z małym przedszkolakiem, przywodzą na myśl nasze dzieci, a nawet gdzieś tam w przeszłości nasze dzieciństwo. Jak bardzo zmieniamy swoje spojrzenie na rzeczy proste, jak problemy dorosłych wcale nie są takie trudne, ani skomplikowane, a wspólny czas z rodzicami jest tym, czego przedszkolak oczekuje najbardziej. 

 Magiczny kamyk, który pomaga Tomkowi w trudnej sytuacji i przypomina, że mama bardzo go kocha, a on na pewno da sobie radę ze wszystkim!
Niektóre  z opowiadań mogą wywołać nawet "uśmiech grozy" u niejednego rodzica, bo wspomniane ważne sprawy dorosłych są przekształcone na dziecięcy sposób patrzenia na świat. Oto walizka, którą tata przygotował na ważny wyjazd całkowicie zmieni swoją zawartość i już oczami wyobraźni widzimy rodzica, otwierającego bagaż gdzieś daleko w hotelu, kiedy zamiast potrzebnego garnituru znajduje ulubioną koszulkę, w której zazwyczaj kosi trawnik przed domem...

Przedszkolak marzy o małym braciszku, potrzebny jest ktoś z dużym brzuchem i szpital... A babcia właśnie wybiera się do sanatorium...czy mogłoby się udać? Tomek koniecznie chce wiedzieć :)
Są i wydarzenia pouczające i takie, w których kreatywność pozwala zatuszować pewne niedoskonałości, a babcia okazuje się najwyższej klasy czarodziejką. Oto wielka plama na nowym obrusie mamy staje się piękną dekoracją, właśnie dzięki babci. A co ciekawe, mama chciałaby mieć więcej takich dekoracji! Życie naprawdę jest zaskakujące...A mały Tomek dowiaduje się z takich historii, że ma najwspanialszą rodzinę na świecie.
 Czasem bywa niebezpiecznie, na szczęście tata nie gniewał się wcale...
Świetne przykłady z życia dzieci i dorosłych. Spostrzeżenia, które rozbroją każdego czytelnika, a nam dorosłym przypomną, żeby i wokół siebie doceniać takie błyskotliwe małe istotki, które również piszą swoje historyjki i opowiadania do chichotania, naszym wspólnym domowym życiem. 

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Opowiadania do chichotania Autor: Renata Piątkowska. Wydawnictwo: BIS Oprawa twarda.86 stron.

Komentarze