Polskie Święte. Bohaterki dla dziewcząt

 
Błogosławione i święte w opowieściach dla dzieci. Historie życia i powody, dla których zwyczajne kobiety zostały beatyfikowane lub ogłoszone świętymi. 
Teksty oraz ilustracje przedstawiają nam różne postacie. Są wśród nich kobiety, które urodziły się w biednych rodzinach, w małych wioskach, gdzieś w Polsce ubiegłych stuleci, ale są i te, pochodzące ze znanych rodów, nawet spoza granic naszego kraju. Jak to się stało, że nie znając polskiego języka, kultury i mieszkańców, przybywały do naszej ojczyzny? W jaki sposób ich codzienne życie różniło się od postępowania innych ludzi na tyle, że po latach zostały wyróżnione i wzniesione na ołtarze? 

Wszystko wyjaśnia ta pięknie wydana książka. Duży format, kolorowe ilustracje i treść, napisana językiem przyjaznym dla młodych czytelników. Bez trudnych słów i w taki sposób, by przekazać najważniejsze przesłanie, wartości i prawdy życia.

Podczas czytania z pewnością każdy zauważy, jak różny los czekał te niezwykłe kobiety i jak bardzo współczesne im wydarzenia wpływały na ich życie, a tym samym i świętość. Można nawet przez chwilę zastanowić się czy, gdyby nie tamte okoliczności, to usłyszelibyśmy kiedykolwiek o nich? Wojna, pochłaniająca wiele ofiar i wymagająca tylu poświęceń, panująca wokół bieda i brak środków do życia daje pole do działania. Takie sytuacje stawiają przed świętymi wiele wyzwań, którym oni są w stanie podołać, zapisując się w historii, jako osoby wyjątkowe. Podejrzewam jednak, że na pewno, nawet, jeśli żyłyby w innych czasach, to i tak przyczyniłyby się do czegoś dobrego, bo będąc tak wartościowymi osobami, sprzyjającymi ludziom i kochającymi Boga, każdym dniem swojego życia wnoszą do świata siebie i swoje.

Zapraszam do poznania małej Helenki Kowalskiej, która została świętą Faustyną, hrabianki Julii Ledóchowskiej, nazywanej później Urszulą, a także pochodzącej z Węgier Kunegundy, która poślubiając polskiego księcia Bolesława stała się w dorosłym życiu księżną Kingą. Te i kilka innych znanych dziewcząt, kobiet, świętych i błogosławionych pojawiają się w opowiadaniach, które polecam wszystkim czytelnikom, chcącym poznać sedno tajemnicy dobrego życia. 

Książka może być doskonałym prezentem dla dzieci, przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej, bo przedstawione tam wzorce, są żywym przykładem dla najmłodszych, którzy poznali właśnie podstawowe zasady religii i mogą pełniej zrozumieć zastosowanie ich w życiu codziennym. W serii ukazała się również książka "Polscy Święci. Bohaterowie dla chłopców".


Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Polskie Święte. Bohaterki dla dziewcząt. Autor: Barbara Żołądek. Ilustracje: Ola Makowska
Wydawnictwo: Jedność oprawa twarda. Duży format. 40 stron.

Komentarze