Bóg kocha najbardziej


Przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej w rodzinie. Podtytuł od razu zapowiada treść. Sezon komunijny mamy wprawdzie za sobą, ale ta książka wcale nie jest na tę jedyną okazję. Ona może nam służyć przez całe życie, gdziekolwiek i jakiekolwiek pytania zadają nam dzieci, a nawet niektórzy dorośli. 
Oto kompendium wiedzy każdego rodzica, który chce wychowywać swoje dzieci w wierze katolickiej. Trudne pytania przestaną istnieć, bo odpowiedź nasunie się automatycznie. Wiele spraw jest zbyt zawile przedstawiana w codziennej nauce religii. Zarówno młodzież, jak i dzieci mają mnóstwo dylematów, pytań, na które prowadzący lekcje w szkole nie mają czasu odpowiedzieć albo uczeń wstydzi się zapytać, pełen obaw o reakcję nauczyciela.
W książce Bóg kocha najbardziej wszystko, co czytamy, przeanalizowały zarówno
 osoba świecka, jednocześnie mama trójki dzieci jak i osoba duchowna - ksiądz i jednocześnie doktor psychologii. Tacy autorzy gwarantują nam pełen zrozumienia poradnik, bogaty w wiedzę, pochodzącą z codziennego życia oraz sytuacje nietypowe, czy trudne kwestie do rozwiązania.

Historia i odniesienia do Pisma Świętego, począwszy od etapu stworzenia człowieka, jego grzech pierworodny, przez lata życia Chrystusa na ziemi i nauczania ludzi, aż do modlitwy, jej sensu i przeżywanej właściwie Eucharystii. 
Wszystko o przykazaniach, sakramentach, modlitwie i mszy świętej. Pozwolimy ponieść się rozważaniom oraz wziąć udział w niezwykłych katechezach, które są kolejnym wprowadzeniem w codzienne życie Kościoła. 

Odwołanie się do znanych przypowieści, wieńczą zrozumiałe dla wszystkich puenty, choćby, jak ta, kiedy omawiana jest historia syna marnotrawnego, któremu ojciec urządził ucztę na powitanie:
"Bóg chce codziennie urządzać nam święto radości, jeśli Mu tylko w tym nie przeszkadzamy przez nasze złe postępowanie"

albo kolejna ważna myśl, w tekście, wyjaśniającym sakrament pokuty:

"Bóg nas nigdy nie ukarze. My sami karzemy siebie, gdy nie słuchamy Boga" 

Ile w tym wszystkim jest prawdy, wie każdy, kto przeżył różne chwile w swoim życiu, ale podsumowanie i wyciągnięcie z tych przeżyć właściwych wniosków, to najważniejsza rzecz, którą warto zrobić. Dlatego ucząc dzieci, wyjaśniając i tłumacząc, również i my dorośli możemy w dużym stopniu skorzystać z tej wiedzy.

Przedstawiona w zrozumiały sposób spowiedź, przekona dzieci, że właściwe przygotowanie do tej niecodziennej rozmowy z księdzem jest najważniejszym, co powinny zrobić. Nie trzeba się obawiać osądów, krzyków i na pewno nie warto ukrywać czegokolwiek. Autorzy zwracają jednak uwagę na to, że w realnym świecie, a nie tylko teoretycznym przygotowaniu spowiedzi, zdarzają się różne sytuacje, dlatego mówią rodzicom o potrzebie "znalezienia takich spowiedników, u których sakrament pokuty i pojednania będzie dla dziecka świętem, a nie krzyżem".  
Ta, jakże istotna sprawa dotyczy przecież i każdego dorosłego, który mając wolną wolę, wybiera w późniejszym życiu stały kontakt z Bogiem, poprzez komunię lub zrażony nieodpowiednim podejściem spowiednika, oddala się i poprzez zaniechanie spowiedzi, przestaje prowadzić religijne życie. A stąd już tylko krok do całkowitego odejścia z Kościoła...

Pod koniec książki znajdziemy teksty poruszające delikatne i często trudne do rozwiązania kwestie, jak choćby ta, czy zapraszać na Komunię rodzinę, która nie wierzy w Boga? Albo czy rodzice niepraktykujący wiary w Boga, powinni posyłać dziecko do I Komunii Świętej. Jest także temat prezentów, strojów oraz ingerencji babć i dziadków w wychowanie dzieci i decydowanie o ich stosunku do religii. 


"Dzieci wszystko traktują poważnie. Nie ma dla niech spraw mało ważnych."

Jeśli w najbliższych latach czeka Was uroczystość I Komunii Świętej, zaopatrzcie się w tę książkę i stopniowo przygotowujcie na odpowiedzi. Tak ważne przeżycie, jak przyjęcie sakramentu wzmaga lawinę wątpliwości i pytań, na które po prostu trzeba odpowiedzieć. A książka nie tylko pomoże wyjaśnić trudne kwestie w zrozumiały dla dziecka sposób, ale i doda Wam pewności siebie, wśród wielu zawiłych, choć codziennych spraw, nie zawsze jednak odpowiednio i w pełni zrozumianych. Prawdopodobnie również wielu dorosłych skorzysta z tej powtórki wiedzy i omówienia jej na nowo, z uwzględnieniem własnych życiowych doświadczeń. 
Pojawiające się w tekście zachęty "Porozmawiaj z dzieckiem" są doskonałą podpowiedzią nie tylko zainicjowania rozmowy, ale i sprawdzenia tego, co wie z lekcji religii oraz co czuje, myśli i czy nie potrzebuje nasze pomocy w wyjaśnieniu.  Może i nie trafiłam na wiele książek tego typu, ale o tej mogę śmiało powiedzieć, że jest wyjątkowa i na zawsze pozostanie na naszej półce, bo to nie tylko poradnik, ale i wyjątkowy pomocnik każdego rodzica! Wydany w twardych oprawach i większym formacie, posłuży przez wiele lat i wielu pokoleniom...
 
Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Bóg kocha najbardziej. Przygotowanie do I Komunii Świętej w rodzinie. Autorzy: Agnieszka Porzezińska, ks.Marek Dziewiecki
Wydawnictwo: Jedność oprawa twarda. 178 stron.

Komentarze

  1. Kolorowa, ładne obrazki. Takie książki najlepiej się sprawdzają

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz