Liliana Pędziwiatr. NIe rozmawia się ze słoniem!


O Lilianie Pędziwiatr, dowiedzieliśmy się całkiem niedawno. Książeczka z tej serii "Mały osiołek jest wielki" gościła u nas i wówczas przygody rudowłosej dziewczynki wciągnęły nas po raz pierwszy. Była to jednak książeczka napisana w lekkim stylu, dla najmłodszych czytelników, miała kolorowe ilustracje, a sama historia nie była długa, aczkolwiek bardzo pouczająca.

Tym razem mamy książkę dla starszych dzieci, bowiem już na okładce zauważamy napis 8+. Ilustracji nie ma wiele, a jeśli już się pokażą w kolejnych rozdziałach, bardziej przypominają czarno białe komiksowe obrazki. Nie szkodzi jednak, bo my zostajemy zaciekawieni samą treścią.


Opowieść ze strony na stronę, fascynuje i zachęca do jak najszybszego zapoznania się z całością. Przenosimy się do niewielkiego miasteczka, gdzie Liliana rozpoczyna naukę w szkole. Jak się okazuje, nie jest to jej pierwsza, ani nawet druga szkoła. Dziewczynka, wraz z rodzicami, babcią i psem Bonsai, kilkakrotnie próbowała rozpoczynać naukę i życie w różnych miejscach. Dlaczego? Nie jest przecież sprawiającym kłopoty urwisem, którego nie chcą widzieć w swojej szkole nauczyciele. Jej problem to właściwie jednocześnie ogromna, niespotykana zaleta. Umiejętności porozumiewania się ze zwierzętami oraz korzystne oddziaływanie na rośliny, sprawiają czasem sympatycznej bohaterce mnóstwo, niespodziewanych kłopotów. Co więcej, chociaż ona sama stara się utrzymywać wszystko w tajemnicy, to jej sekret prędzej czy później zostaje ujawniony w zaskakująco niekorzystny sposób.

W tej historii, głównym zwierzęcym bohaterem jest słoń, a właściwie słonica Marta, której przykre dolegliwości zdrowotne utrudniają życie w miejscowym zoo. Słonica agresywnie reaguje na obecność zwiedzających osób i tylko Liliana wie, dlaczego tak się dzieje. Jest to jednak wątek, który pojawia się w połowie opowieści.
Wcześniej poznajemy codzienne problemy Liliany. Wydawało by się, że tak sympatyczna dziewczynka nie może mieć kłopotów w relacjach z rówieśnikami, jednak to, co uderza w nas najbardziej, to sposób traktowania jej przez koleżanki z klasy. Jest źle, a nawet bardzo źle. Każdy rodzic, czytając tę opowieść, ze zgrozą zapozna się ze sceną napastowania i przemocy w szkole, jaka rozgrywa się w jednym z rozdziałów. Niestety to wszystko ma swoje odniesienie do aktualnych sytuacji w szkołach, dlatego ta historia nabiera wyjątkowego charakteru. Z jednej strony, fantazyjna opowieść i nasza "zaklinaczka zwierząt", której niezwykłe zdolności wprawiają w zachwyt i podziw, a z drugiej proza życia we współczesnym świecie.


Poznamy też Jonasza, sąsiada Liliany i ucznia tej samej szkoły. Co więcej jego postawa wobec dziewczynki jest wyjątkowo dwuznaczna. Sam chłopiec przejawia również unikalny talent, ale jego pozycja w szkole wydaje się nienaruszalna, jest wręcz gwiazdą i idolem większości rówieśników. Lilianę lubi, ale wstydzi się tego okazać, by nie stracić w oczach kolegów i koleżanek, przyjaźniąc się z nielubianą dziewczynką.

Problemy małe i duże, dziecięce, szkolne i społeczne. Poznajcie świat Liliany, który choć wydaje się bajkowy, jest podobny do zwyczajnego, w którym każdy z nas uczestniczy na co dzień.
Oczywiście będzie też kocica - Hrabina von Szmit, która próbuje uczyć dobrych manier i zmienić psa Bonsai w Hrabiego von Bonsai. Czy jej się to uda? No i co ze słonicą Martą? Jej słoniątko zostało wywiezione ze względów bezpieczeństwa, aby agresywna matka nie zrobiła mu krzywdy. Liliana jednak wie, jaka jest przyczyna złego zachowania Marty. Prosi o pomoc Jonasza, ale czy ten zdecyduje się pomóc, skoro może go to kosztować utratę opinii szkolnego idola?
Przeczytajcie tę opowieść i poznajcie rudowłosą Liliannę o wspaniałych zdolnościach i wielkim uroku osobistym.
Wkrótce przedstawię Wam również kolejną część przygód, bo właśnie rozpoczynamy czytanie, iście romansowej opowieści pod tytułem "Tygrysy nie całują lwów!" :) I oczywiście nie zapominajcie o tym, że Lilianę można również oglądać na ekranach kin!
 
Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Liliana Pędziwiatr. Nie rozmawia się ze słoniem! Autor: Tanya Stewner
Wydawnictwo: Jedność oprawa twarda. 158 stron.


Komentarze