Piękna PaniFatima, Medjugorie, Lourdes i La Salette to miejsca, które wielu osobom od razu kojarzą się z niezwykłymi wydarzeniami. Większość z nich potrafi też odpowiedzieć na ten temat coś więcej, lecz szczegóły nie zawsze są nam znane. Jakiś czas temu czytałam książkę "Fatima",  w której autor zaznajomił nas z całą historią wydarzeń z 1917 roku. Można było poznać bohaterów i okoliczności tamtych wydarzeń, ale oczywiście ponieważ była to książka dla dorosłych, narrację prowadzono w sposób tradycyjny. 
Dzisiaj mam przyjemność pokazać Wam książkę napisaną dla dzieci i o dzieciach, bowiem "Piękna Pani" to pozycja na temat objawienia w La Salette, gdzie 15-letnia Melania i 11-letni Maksymin poznali jedną z najważniejszych tajemnic świata.

Pięknie ilustrowana opowieść przenosi nas do francuskich Alp w czasy, kiedy dzieci nie miały takich obowiązków, jak dzisiaj, ani też współczesnych rozrywek. Jeśli pochodziły z ubogich rodzin, musiały wcześnie podejmować pracę, najmując się do wypasania bydła i owiec. Również i nasi bohaterowie należeli do grupy takich małych pracowników i w niewiarygodny dla osób dorosłych sposób, miały możliwość spotkania w górach niezwykłej postaci Płaczącej Pani, jak ją później nazywały. 
Oto przed nimi ukazała się Matka Boża i przekazując kilka ważnych informacji dla ludzi, rozmawiała z tymi młodymi pasterzami. Wkrótce w wiosce doszło do wielkiego poruszenia, najpierw z niedowierzaniem, a później z dystansem i zdziwieniem, reagujący dorośli zadawali sobie pytania, dlaczego akurat mały chłopiec i młoda dziewczyna dostąpili takiego zaszczytu. Następujące później cuda, mające swoje źródło w miejscu objawienia przekonały wielu niedowiarków o znaczeniu wizyty Pięknej Pani. 

Melania i Maksymin byli jednak poddawani wielu próbom, zresztą podobnie, jak dzieci z Fatimy, musiały przekonywać i udowadniać dorosłym swoją wiedzę i prawdziwość słów. 
Całą historię z La Salette poznajemy w sposób przystępny dla młodego czytelnika. Opisy wydarzeń, dialogi i słownictwo, które przemawia do najmłodszych, pozwala im poznać niezwykłe losy dzieci żyjących w połowie XIX wieku. Ten, można by rzec abstrakcyjny dla współczesnych ludzi świat, odznaczał się wielką uważnością wobec wielu wydarzeń, ale i wówczas znaleźli się ci, którzy nie chcieli, aby niektóre fakty zostały ujawnione. Również i wtedy byli przeciwnicy ludzi wierzących w sprawy, dla których trudno znaleźć udowodnienie. 
Jak to wszystko wtedy wyglądało, o co dokładnie chodziło, jakie przesłanie wynikało z tej wizyty i w jaki sposób kult Matki Bożej z La Salette jest kontynuowany. O tym wszystkim dzieci i nie tylko one mogą dowiedzieć się z ciekawie napisanej fabularyzowanej opowieści o wizycie na ziemi Pięknej Pani.
Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł:Piękna Pani Autor : Lidia Miś
Wydawnictwo: DREAMS oprawa twarda; 88 stron

Komentarze