Boże drogowskazy (dla chłopców)

Głównym tematem tej książeczki jest dekalog i przykazania miłości. Jakiś czas temu, pokazywałam na blogu wersję Bożych drogowskazów dla dziewczynek i jeśli chodzi o treść, nie można spodziewać się, iż będzie ona znacząco odbiegała od tamtej publikacji. W końcu to dokładnie te same przykazania i sposób ich przedstawienia kilkuletnim dzieciom musi być zbliżony, a chwilami jednakowy.
Nie ukrywam, że język, jakim autor posługuje się przekazując najmłodszym ważne treści jest chwilami trudniejszy, aniżeli ten, który używamy w codziennych rozmowach. Nie jest on jednak na tyle skomplikowany, aby dzieci nie zrozumiały treści, a wręcz dopasowany do niej. Brzmi chwilami poetycko, co może zmienia formę, ale jednocześnie bardzo uwrażliwia na omawiany temat.
Dzieci postrzegają świat inaczej, są delikatne i wyjątkowo odczuwają pewne bodźce. Często zapominamy o swoim dzieciństwie i wkraczając w pośpieszny bieg codzienności, zapominamy, że warto zająć się czymś w zupełnie inny sposób, właśnie bardziej subtelny, dokładny i analityczny. Rozmowa, mnóstwo stawianych pytań i wątpliwości, które ogarniają małego człowieka, czującego, zwłaszcza przed pierwszą spowiedzią obawę, czy podoła temu zadaniu. To wszystko jest, niczym delikatny kwiat, który łatwo zniszczyć, niewłaściwymi przykładami, słowami i uproszczeniami, które podsuwa współczesny świat; Nie kradnij? - Przecież wszyscy tak robią, to się nazywa "być sprytnym"! Nie oszukuj? - Trzeba sobie radzić i być kreatywnym, a zmyślone historie i udawane zdjęcia dają więcej polubień i popularność!...itd...

Przystąpienie do pierwszej Komunii Świętej wiąże się z obowiązkami, jakie dotąd dziecko widywało jedynie w wykonaniu dorosłych osób. Czuje więc, że wkracza w pewną tajemnicę i coś, czego jako maluch nie mógł doświadczać. Pomoc nadchodzi na katechezach, spotkaniach z dziećmi, które rok wcześniej przystępowały do sakramentu i oczywiście powinna nadejść ze strony rodziców.

Dlatego Boże drogowskazy są dobrą okazją, aby przejść wspólnie przez to, co niezwykle istotne i wymaga zrozumienia. Istnieje wiele książek, przygotowujących nas - rodziców do rozmów i odpowiedzi na pytanie stawiane przez dzieci podczas przygotowania do Pierwszej Komunii, warto korzystać z nich, aby nie czegoś nie przeoczyć, a przede wszystkim przekazać to w formie przystępnej i zrozumiałej dla nich.
Najważniejsze, aby nie zniszczyć tego, co piękne, wrażliwe i czyste we wspaniałej duszy najmłodszych, bo współczesny świat niestety wystarczająco temu nie sprzyja...
"Tak może być też z sercem. Nie jest wprawdzie tak wielkie jak ocean, ale i do niego też mogą dostać się takie trujące krople złych myśli i złych słów.(...) "Grzeszek" może być na początku maleńki jak kropelka, ale już ten drugi jest trochę większy, a następny jeszcze większy...Trzeba czuwać, bo nie wiadomo, kiedy serce - mieszkanie i środowisko Boże - może się stać trującym i brzydko pachnącym bagnem lub czarną dziurą"
Każdy z rozdziałów to omówienie jednego z przykazań. Jedne będą łatwiejsze, inne wywołają falę pytań. Jest też miejsce na szczegółowy rachunek sumienia, który przysparza dzieciom mnóstwo wątpliwości. Pytania zgrupowane w kategorie przykazań są przygotowane z myślą o małych chłopcach. Książeczka jest więc idealnym prezentem na Pierwszą Komunię, a piękne duże ilustracje, miejsce na dedykację i bezpośredni sposób zwracania się do małego czytelnika sprawia, że podarunek staje się bardziej osobisty i pamiątkowy.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)
                                                                                                          
Tytuł: Boże drogowskazy Autor: Brat Tadeusz Ruciński Ilustracje: Renata Krześniak; Wydawnictwo PROMIC. Oprawa twarda. 72 strony.


Komentarze