Strach ma wielkie oczy


Co robimy, kiedy strach pojawia się w naszym życiu? Jak reagujemy? Co zrobić gdy dziecko się boi? Książeczka "Strach ma wielkie oczy" opowiada o większości zachowań w obliczu wielkiego strachu, jak i tego mniejszego. Dzieci mogą sprawdzić, że ich wszystkie "strachy" są opisane dokładnie, a przez to lepiej poznane. Dowiedzą się też, jak sobie z nimi radzą ich rówieśnicy.
Różne reakcje takie jak krzyk, ucieczka, milczenie, bladość czy gęsia skórka pojawiają się u wielu osób. To naturalne odruchy, ale można nad nimi zapanować. W tym świetnym "przewodniku po strachach" dzieci odnajdą duże wsparcie. Oprócz tego, które dają im rodzice i bliscy, warto aby wiedziały, że inne dzieci równie mocno przeżywają podobne sytuacje. Mają też równie "dziwne" reakcje. Co zrobić gdy dziecko się czegoś boi? To może być zarówno wyjazd bez rodziców na klasową wycieczkę, wizyta u dentysty, szkoła i relacje z rówieśnikami, występ przed publicznością, jak i zbliżanie się do psów.

A dlaczego się boimy? O tym też trzeba powiedzieć. Niepotrzebnie oglądane "straszne" filmy mogą wyrządzić wiele szkód, a chwilowa rozrywka okaże się przeżyciem, zmieniającym spojrzenie na proste i oczywiste sprawy, które w innym świetle wyglądają zupełnie inaczej. O tym nawet przekonał się bohater tej książeczki. Jego wujek przeprowadził świetny eksperyment i udowodnił, jak bardzo wyobraźnia potrafi płatać figle.

W przewodniku znajdziemy też motyw wymuszania różnych zachowań na przykład przez rówieśników w szkole. To bardzo ważny temat, bo dzieci mogą wcześniej porozmawiać z rodzicami o tym, co może wydarzyć się w przyszłości. Uprzedzenie takich faktów może też zapobiec nieszczęśliwym wypadkom, które często mają miejsce, kiedy nazywanie kogoś tchórzem, prowokuje do bardzo niebezpiecznych sytuacji, w jakich dzieci ryzykują zdrowiem i życiem.
Ważne wskazówki i przesłania, które warto zapamiętać. Ten przewodnik to pomoc dla dzieci i rodziców, którzy nie zawsze potrafią nazwać wszystkie odmiany "wielkookiego" strachu. Spokojnie, przyjaźnie i z dużą dozą dobrego humoru. Bo to bardzo ważne, aby nie tylko poskromić strach, ale nawet zatuszować go śmiechem. Kiedy jest radość, spokój, poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie -  strach znika, jak obraz z ekranu wyłączonego telewizora. Dorośli znajdą też na zakończenie kilka wskazówek dla siebie, jako rodziców.
Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Strach ma wielkie oczy
Autor: Magdalena Młodnicka
Wydawnictwo: Jedność oprawa twarda. 40 stron. 
Do kupienia w księgarni wydawnictwa 

Komentarze