Kochamy Mszę Świętą! Medytacja, modlitwy i zabawy dla dzieci

Ilustracja na okładce przyciąga uwagę i przez chwilę daje do myślenia. Czy nie byłoby to miłe, widzieć takie sceny co niedzielę? Niestety często jest inaczej i dzieci "ciągną" rodziców w przeciwnym kierunku. Te, ze zdjęcia wydają się zafascynowane kościołem, niczym nowym sklepem z zabawkami. Czy można porównać w ten sposób zaangażowanie i zaciekawienie Mszą Świętą? Warto próbować! 

Książka "Kochamy Mszę Świętą" może być ku temu drugim krokiem. Pierwszy oczywiście musimy wykonać sami, jako rodzice i nie zapominać o istotnej roli niedzielnej wizyty w kościele...Zatem spójrzmy, co przygotował autor.


Każda niedziela roku kościelnego ma tutaj swoje dwie strony. Krótkie streszczenie wyniesione z liturgii, a poniżej interpretacja, czyli tzw "owoce Mszy Świętej". Jest też propozycja krótkiej modlitwy - rozmowy z Jezusem. To świetny pomysł, bo nie zawsze tłumaczymy dzieciom, że przecież podczas niedzielnej wizyty w kościele odwiedzamy swojego największego Przyjaciela i Przewodnika. A tymczasem zwracanie się do Niego w tej modlitwie, najlepiej przybliża właśnie ten fakt. Na każdej stronie dotyczącej konkretnej niedzieli, jest duża ilustracja i tutaj dzieci mają naprawdę duże pole do popisu. Labirynt, uzupełnianie komiksowych chmurek, rysowanie i kolorowanie oraz - a może przede wszystkim - oglądanie i analizowanie ilustracji. Bo każda z nich przecież dotyczy treści odprawionej w tym dniu Mszy w kościele. Mamy też zadanie do wykonania, czyli krótkie polecenie dotyczące napisania, przemyślenia czy wykonania czegoś, co ściśle wiąże się z tym właśnie dniem albo po prostu z wiarą i życiem według nauki Jezusa.

Kolorowo, lekko i radośnie, czyli tak, jak dzieci lubią odbierać świat. Ta niewielka książeczka podzielona na poszczególne okresy roku liturgicznego, prowadzi przez Adwent, Święta Bożego Narodzenia i cały okres wielkanocny, a także przez wszystkie niedziele okresu zwykłego. Przy każdej niedzieli mamy też krótki cytat z Pisma Świętego. 

Kilka ważnych elementów łączy się w ciekawy przewodnik, zachęcający do czynnego uczestnictwa w Mszy Świętej i do wspólnej dyskusji z rodzicami czy rodzeństwem. Przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym, może im doskonale pomóc zrozumieć wiele tematów poruszanych na lekcjach religii, a przy okazji wzbudzić ciekawość i chęć dowiedzenia się czegoś więcej od osoby prowadzącej te zajęcia w szkole. Tak, aby świadomie i chętnie wypowiadali słowa: "Nauczycielu, dobrze, że tu jesteśmy" (Mk 9,2-10) i wiedzieli, że On zawsze i wszędzie jest z nimi. 

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Kochamy Mszę Świętą! Medytacja, modlitwy i zabawy dla dzieci
Autor: Carlo Pellegrino
Wydawnictwo: Jedność oprawa miękka. 128 stron.        
Do kupienia w księgarni wydawnictwa 

Komentarze