Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści


Na przekór powszechnej unifikacji i globalizacji istnieje Ona - Tradycja. Wyróżnia nas i podkreśla tożsamość. I choć jest wielu, którzy chcą ją zniszczyć, ona trwa i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. 

Książka "Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści" przybliża nam historię niektórych zwyczajów, znanych od lat. Powoli znikają z naszego życia, jak choćby śmigus-dyngus, który w ostatnich sezonach związanych z pandemią właściwie przestał być wspominany.Tutaj akurat miało to mocne uzasadnienie, ale jeśli mówimy o znikaniu, to najbardziej przykre jest wypieranie naszych rodzimych zwyczajów przez komercyjnie narzucaną obcą modę. Bo co komu zrobiły andrzejki, że tak mało o przygotowaniach do nich podczas jesiennych wieczorów, a tak wiele o koszmarnych przebierankach, dyniach i cukierkach czy psikusach??? 


 

Autorka w ciekawy sposób przybliża dzieciom historię powstawania naszych, polskich, ale i nie tylko rodzimych zwyczajów. Omawiamy pisanki, wigilię i mikołajki, wspomniany śmigus-dyngus, marzannę i radosny prima-aprilis. Co do ogólnoświatowych trendów, mamy też opowieść o walentynkach, które przybyły do nas zza oceanu oraz sylwestra i nowy rok. Głównym wątkiem opowieści są oczywiście zwyczaje i tradycje, ale analizujemy je dzięki ciekawości małego bohatera, który wraz ze swoją rodziną czynnie w nich uczestniczy, zatem bawimy się również razem z nimi. Dziadek natomiast opowiada o tym, skąd to wszystko się wzięło i dlaczego właśnie tak wygląda. 

O tych nowszych, czyli na przykład o walentynkach opowiada również pan nauczyciel w szkole naszego bohatera, a nowym roku również ciocia, która pilnuje dzieci w sylwestrową noc. I tak poznajemy n przykład historię z 999 roku, kiedy to miał się pojawić smok Lewiatan i zniszczyć cały świat, a kiedy okazało się, że nie nadleciał, ludzie wyszli na ulice i świętowali, ciesząc się nowym rokiem. Dowiemy się także o tym, jak dawniej świętowano "katarzynki" oraz wyjaśni się, że walentynki zanim zostały przechwycone przez wielką komercję, tak naprawdę były dniem odnawiania ślubów rycerskich, znacznie bliżej naszego kraju, bo na dworze angielskiego króla Ryszarda Lwie Serce. 
 

Pani Renata Piątkowska z właściwym dla siebie poczuciem humoru prowadzi nas przez meandry tych wszystkich tradycji. Dzieci nie mają czasu na nudę, a historie i ciekawostki same pozostają w pamięci. Warto przybliżać, utrwalać i dowiadywać się wciąż czegoś nowego o tym, co już było, ale określa nas, jako mieszkańców tego regionu świata.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści

Autor: Renata Piątkowska

Ilustracje: Artur Nowicki

Oprawa twarda

Liczba stron: 86

Wydawnictwo BIS

Do kupienia w księgarni wydawnictwa

Komentarze

  1. Brzmi jak bardzo ciekawa książeczka dla dzieci. A skoro dostała najwyższą notę w recenzji, to z pewnością warto będzie do niej zajrzeć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście, że polecam. Jesteśmy fanami książek pani Renaty Piątkowskiej. Zapraszam też na recenzję innych pozycji tej autorki. Tutaj podrzucę 2, ale jest ich na blogu więcej: https://malewielkieksiazki.blogspot.com/2019/02/opowiadania-do-chichotania.html oraz https://malewielkieksiazki.blogspot.com/2018/06/cukierki-czyli-krotki-kurs-empatii-dla.html

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza