Wielka Księga Ssaków

 O ssakach czytaliśmy już wiele razy, ale dzisiaj Wielka Księga Ssaków poprowadzi nas przez dżunglę, sawannę, lasy, rzeki, jeziora, a nawet do epoki lodowcowej, żeby przedstawić najciekawsze gatunki tych znanych zwierząt.

Zaczynamy oczywiście od przedstawienia ich i określenia  rodzinnych powiązań. To informacje dla tych, którzy do tej pory nie interesowali się szczegółami i pochodzeniem ssaków. Dowiemy się, do jakich grup należą i dlaczego jedne są gryzoniami, inne torbaczami, a jeszcze inne szczerbakami. W jaki sposób bronią się lub jak atakują.

Na tematycznie ułożonych stronicach poznajemy kolejno pancernika, lisa, bobra, lwa, leniwca i kilkanaście innych popularnych przedstawicieli gatunku, ale co jakiś czas czeka na nas niespodzianka. Bo czy na przykład znaliście zwierzę o nazwie BINTURONG albo RATEL? Jeśli tak, to tutaj dowiecie się wielu ciekawostek na ich temat, a jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie i poczytajcie wszystko, co chcielibyście o nich wiedzieć. Dla nas nawet te nazwy były obce i z zainteresowaniem prześledziliśmy informacje o tych osobnikach.

Każda strona to pięknie zilustrowany przegląd cechcharakterystycznych zachowań - choćby przy jedzeniu, czy polowaniu. Zobaczymy również, gdzie i w jakich miejscach mieszkają nasi bohaterowie. Dowiemy się, jak budują swoje domy. Wszystko to, w krótkich, treściwych odpowiedziach na konkretny temat. Mnóstwo wiedzy i ciekawostek, których na próżno szukać w encyklopedii. I tak na przykład: gepard to jedyny kot, który potrafi zmienić kierunek biegu w powietrzu.
A wiedzieliście, że z pozoru leniwy, wielki i powolny hipopotam tak naprawdę jest jednym z najagresywniejszych zwierząt świata?!

Wiele nowinek ze świata zwierząt potrafi zaskakiwać, a wiedza skondensowana w tej księdze pozwala nam zapoznać się z tematami nie zawsze opanowanymi na lekcjach w szkole. Dla dzieci staje się zachętą do poznawania i głębszego zainteresowania.

Wspomniana na początku podróż do epoki lodowcowej, to jedno z kilku zagadnień podjętych na zakończenie księgi. Znajdziemy tam również opisy ssaków zagrożonych wyginięciem oraz tych, które lubią miejskie klimaty. Odwiedzają miasta z różnych powodów, które i dlaczego, o wszystkim dowiecie się z tego ciekawego rozdziału. 

Wśród przeglądanych stronic, kryje się też niespodzianka i wyzwanie dla wytrawnych tropicieli. Zabawa gwarantowana!
Wielka Księga Ssaków przeznaczona jest dla dzieci, ale niejeden dorosły skorzysta z zawartej tam wiedzy, a już na pewno co nieco w niej uzupełni. Polecam!

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej !

Tytuł: Wielka księga ssaków; Autor: Yuval Zommer; Wydawnictwo Wilga. Oprawa twarda. 64 strony.

Komentarze

  1. Fajnie, że dzieci mogą poznać wiele zwierząt, o których wcześniej nie słyszały. Bardzo ciekawa propozycja. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może nie aż tak wiele nowych, ale z pewnością nietuzinkowo opisanych. :)

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. To prawda, duży format i twarda oprawa dopełniają interesującą zawartośc.:)

      Usuń
  3. Bardzo ciekawa książka o ile się orientuję pierwsza część było o robalach? Warto było by mieć te dwie publikacje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie - o robalach, ale ja zaczęłam od tej, bo poprzedniej niestety nie posiadam.

      Usuń
  4. Bardzo ciekawa i ładnie wydana pozycja! Uwielbiałam takie, jak byłam mała. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I bardzo fajnie zachęca do poznawania przyrody- tutaj świata zwierząt.

      Usuń
  5. Piękne ilustracje na pewno zwrócą uwagę dzieci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A każde z omawianych zwierząt pokazane kilkakrotnie, na wielkoformatowej stronie.

      Usuń

Prześlij komentarz