Cecylka Knedelek przedstawia: pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków


Cecylka Knedelek i gąska Walerka tym razem opowiadają o sprawach wyjątkowo ważnych. Udzielanie pierwszej pomocy, reagowanie na nagłe i niecodzienne sytuacje.  Cokolwiek się zdarzy, jeśli jesteśmy w pobliżu, powinniśmy nauczyć się, jak prawidłowo działać, co zrobić, do kogo zadzwonić. 
Każdy omawiany problem, rozpoczynamy od krótkiej opowieści, przygody z gąską w roli głównej. Jak zwykle, jest i wesoło i poważnie, bo nawet w trudnych sytuacjach Walerka czasem zachowuje się w niezwykły sposób, mogący rozśmieszyć czytelnika.

Zaczynamy od podstaw, czyli "nie możemy udawać, że czegoś nie widzimy". Problem rzeczywiście najbardziej istotny. Nieraz widzieliśmy scenki, w których pozorowane omdlenia, czy wypadki nie wzbudzały żadnej reakcji w przechodniach. A jak mówi Cecylka: nie udawaj, że nie widzisz i nie słyszysz, gdy obok ciebie dzieje się coś złego lub ktoś potrzebuje pomocy. Pomyśl, jak ty czułbyś się, gdybyś potrzebował pomocy, a przechodzący obok ciebie odwracaliby głowy lub zamykali oczy.
Zauważamy i pomagamy, ale oczywiście nie na siłę. Pani Ludmiła, jak widać nie potrzebuje pomocy przy zakupach
I to jest kwintesencja lekcji pierwszej...

Następne, to oczywiście zapoznanie z numerami alarmowymi i właściwe ich używanie. Jest rozdział o podstawowej zawartości apteczki, o małych i większych ranach na skórze, oparzeniach i tych słonecznych i z powodu kontaktu z czymś gorącym. Wraz z gąską Walerką poznamy niektóre trujące substancje, a nawet rośliny, jakich nie należy dotykać pod żadnym pozorem. Dowiemy się także, jakie mogą być niemiłe skutki spotkań z niektórymi owadami.


 No cóż. Tak, jak wspomniałam. Walerka proponuje różne, własne, oryginalne sposoby pomocy. i nie zawsze wygląda to zbyt poważnie, ale jeśli jest skuteczne... A przecież plasterki ogórka działają ochładzająco :)

Kiedy zbliża się pora zimowa, czas również na przypomnienie o reakcji organizmu na zimno. Na ten temat mamy rozdział o odmrożeniach oraz o przeziębieniach, kichaniu i bólach gardła. 
Przejedzenie to też kolejny problem, którego nie omijamy. Zwyczajny ból brzucha, czy coś poważniejszego? Kiedy i jak to rozpoznać, opowie Cecylka. A kiedy w odwiedziny przyjedzie ciocia Leonia, będzie okazja porozmawiać o upadkach, siniakach i stłuczeniach


 Substancje chemiczne, które mogą zaszkodzić (oparzyć potrafią nawet te zimne) oraz bardzo silnie trująca roślina na rysunku.

Nie omijamy tematów trudnych takich, jak mali, nieproszeni goście we włosach. W szkołach, czasem zapada niezręczne milczenie, ale Cecylka Knedelek umiejętnie odczaruje ten problem.
Na zakończenie  znajdziemy rozdział dla zaawansowanych małych ratowników, czyli rysunki oraz instrukcja udzielanie pierwszej pomocy.
Książeczka istotnie wspiera naukę udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach. Opowiadania, w których powaga sytuacji miesza się z oryginalnym poczuciem humoru, czasem wydaje się, że nie mają związku z następującą po nich, serią porad i wskazówek, ale tak, czy inaczej jest zawsze jeden spójny element. Gąska Walerka ma niespotykaną łatwość do popadania w kłopoty i na jej przykładzie można dzieciom wyjaśnić wiele trudnych problemów. Warto zaglądać do takich pozycji.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Cecylka Knedelek przedstawia: pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków Autor: Joanna Krzyżanek
Wydawnictwo: Jedność oprawa twarda. 96 stron.

Do kupienia w księgarni wydawnictwa:https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/4304/pierwsza-pomoc-nie-tylko-dla-przedszkolakow


Komentarze

  1. Zatrucie pokarmowe to nieprzyjemna sytuacja, która może wystąpić po spożyciu zanieczyszczonej lub skażonej żywności. W przypadku podejrzenia zatrucia pokarmowego, pierwsza pomoc jest niezwykle istotna. W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie ratunkowe. Następnie ważne jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia poprzez picie dużej ilości czystej wody. Wskazane jest unikanie jedzenia, aby nie obciążać dodatkowo układu pokarmowego. Ważne jest również monitorowanie objawów i kontaktowanie się z lekarzem, jeśli stan osoby się pogarsza.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz