Droga Krzyżowa z Jezusem


Wielki Post już się rozpoczął, a wraz z nim  nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które bezsprzecznie można zaliczyć do najbardziej smutnych, wzbudzających emocje i refleksje na temat życia i ludzi.
Tyle razy przeżywane, wciąż nasuwają pytania jak człowiek, człowiekowi może zgotować taki los. Jak bardzo trzeba nienawidzić albo być pewnym swoich racji, by skazać kogoś na taką mękę? Jak można wymyślić tak drastyczne sposoby krzywdzenia innych...
Bardzo trudny temat, który jeszcze trudniej zrozumieć, nawet nam dorosłym. Tym bardziej doceniam wspaniale przygotowane o nim książki dla dzieci.

Droga Krzyżowa  przedstawiona w książce wydawnictwa Promic jest przygotowana z myślą o dzieciach. Dodam, że tych starszych dzieciach, w wieku szkolnym, bo dla młodszych może być zbyt trudna i do zrozumienia i z punktu odbioru emocjonalnego. Dla wrażliwych, maluchów, kochających Jezusa dobrego, uzdrawiającego chorych, czyniącego cuda i uwielbiającego dzieci, wiadomość o zabiciu kogoś tak wspaniałego może zrobić ogromne wrażenie.

Piękne teksty, napisane z myślą o dzieciach, uwzględniające opisy konkretnych sytuacji oraz bardzo pomocne w zrozumieniu sceny - dialogi.
Pod każdą opowieścią, dotyczącą kolejnej stacji Drogi Krzyżowej, znajduje się adnotacja dla młodego czytelnika, skierowana do niego specjalna myśl/pytanie/podpowiedź, w jaki sposób odnieść właśnie poznane fakty do swojego życia, w środowisku zupełnie odmiennym, ale jednak zbieżnym w niektórych punktach.
Oto czytamy przy stacji piątej:
Panie Jezu, Szymon z Cyreny został wybrany, aby Ci pomóc. Ja też chcę być pomocny, zarówno w domu, jak i w szkole. Codziennie wieczorem chciałbym móc powiedzieć: "Ojcze Niebieski, dziś komuś pomogłem!"


Duże, barwne ilustracje dopełniają treści piętnastu stacji Drogi Krzyżowej. Na zakończenie znajdziemy modlitwy, odmawiane podczas nabożeństwa w kościele.
Wydanie nawiązujące do omawianej przeze mnie jakiś czas temu pozycji Różaniec z Maryją. Seria, którą warto podsunąć swoim dzieciom, by pokazać świat modlitwy w bardziej wyraźny sposób, bliższy sercu i prawdziwej wierze, a nie jako automatycznie odmawiane słowa wyuczone na pamięć i podpowiadane przez dorosłe osoby, prowadzące nabożeństwa.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)
                                                                                                          
Tytuł: Droga Krzyżowa z Jezusem Autor:Angela M.Burrin. ; Ilustracje: Maria Cristina La Cascio; Wydawnictwo PROMIC. Oprawa miękka. 32 strony.

DO kupienia w księgarni wydawnictwa: http://wydawnictwo.pl/pl/p/Droga-Krzyzowa-z-Jezusem/4739


Komentarze