Od zera do nieskończoności czyli triki matematyki


Ogólne odczucie po przeczytaniu tej książeczki dla niektórych czytelników będzie oczywistością, a dla innych zaskoczeniem; matematyka jest wszędzie wokół nas...
I będzie to lekko niepokojące dla osób, które nie przepadają za przedmiotami ścisłymi, ale fakty są jednoznaczne. Liczby, statystyki, wykresy, obliczenia są potrzebne w tak wielu dziedzinach, że właściwie bez nich stanąłby proces rozwoju różnych projektów.
Obliczamy zarówno w geografii, fizyce, astronomii, jak i w architekturze, czy w danych statystycznych, tak modnych w ostatnich latach. Mierzymy czas i szyfrujemy dane, szacujemy i uśredniamy. Liczby są obecne również w sztuce i muzyce.
Oglądamy, rozróżniamy kształty i poruszamy wyobraźnię przestrzenną, obliczamy powierzchnię oraz robimy wykresy. A wiedzieliście czym jest triskaidekafobia? To lęk przed pechową trzynastką! O zabobonach i "szczęśliwych" liczbach również dowiemy się kilku rzeczy.
Jest przy tym mnóstwo pracy i tyleż samo zaskoczeń, jak wiele zależy spraw zależy od prawidłowego obliczenia...

Ciekawostki matematyczne i praktyczne zastosowanie tego niezbyt lubianego w szkole przedmiotu, poznajemy w różnych okolicznościach. Przede wszystkim jednak czytamy z lekkością i humorem, bo tekst nie jest naszpikowany trudnym słownictwem, zniechęcającym do zapoznania się z tematem. Ta książeczka ma nas zachęcić i zaciekawić, co też skutecznie czyni.


Poznamy też kilka tytułowych matematycznych trików. Jak szybko i efektywnie pomóc sobie w mnożeniu w pamięci albo w jaki sposób przeprowadzić "magiczną" sztuczkę z odgadywaniem wieku rozmówcy.
W książce odnajdziemy twierdzenia, hipotezy, notki o mistrzach matematyki i tajemnice przeprowadzania sondaży. Na czym polega paradoks golibrody i po co nam właściwie algebra? Obliczanie współrzędnych na mapie i mierzenie kątów. No i wszędzie jest matematyka, nie zawsze lubiana, doceniana, ale niezwykle potrzebna w codziennym życiu. Sami zresztą zobaczcie!
Polecam całą serię książeczek, w tym Gdzie na ziemi (geografia) oraz Ręka, noga, mózg...(czyli o ciele człowieka), które w równie swobodny i wręcz mimowolny sposób, przybliżają nam trudne tematy i zagadnienia z dziedziny nauki i życia człowieka.


Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Od zera do nieskończoności Autor: Dr Mike Goldsmith
Wydawnictwo: Jedność oprawa twarda. 128 stron.

Komentarze

  1. zawsze interesowały mnie takie pozycje ,,naukowe" dla maluchów, zwykle są o wiele ciekawsze niż pomoce szkolne do biologii, czy chemii dla starszych uczniów, o książkach naukowych dla dorosłych nie wspomnę ;)

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza