Niesforni bracia i samolubne siostry. O rywalizacji rodzeństwa


Kolejna książeczka z sympatycznymi, pomocnymi elfami w roli głównej. Tym razem opowiadają o życiu w rodzinie, a głównie o relacjach pomiędzy rodzeństwem. Nieważne, czy pozycji najstarszego średniego, czy najmłodszego, chodzi o to, jak wygląda codzienność i rozwiązywanie trudnych sytuacji wśród braci i sióstr.

Jak zwykle kolejne rozdziały prowadzą nas przez jeden przedstawiony problem/sytuację. Mamy więc temat współdziałania, dzielenia się zarówno przedmiotami, jak i uwagą rodziców czy dziadków.  Rywalizacja rodzeństwa, konkurowanie ze sobą, a także punkt widzenia tego najmłodszego lub znajdującego się wiekowo pomiędzy innymi. Poczucie zagubienia albo odsunięcia na dalszy plan, kiedy pojawia się ktoś młodszy. Jak to jest być tym najstarszym i cierpliwie znosić zachowanie młodszego rodzeństwa, a co więcej często "przymus" opiekowania się nimi. O sprytniejszych w rodzinie i tych bardziej utalentowanych i o tym, w jaki sposób dojrzeć w sobie coś wartościowego, ale też jak odnaleźć swoją pasję, czy zajęcie odpowiednie dla siebie. 

Jednym z najważniejszych problemów jest to, dotyczące akceptacji dziecka takiego, jakie jest. Słynne pytania i wątpliwości "czy rodzice kochają siostrę/brata bardziej niż mnie?..." - zastanawia się dziecko, które czuje się odsunięte, nieakceptowane czy po prostu mniej chwalone. Temu poświęcone są aż dwa rozdziały, zatem warto przeczytać je od razu, nie dzieląc, bowiem pada rzeczowa i konkretna odpowiedź na to pytanie: "Nieważne, czy jesteś młodszy, czy starszy, i tak masz swoje specjalne miejsce w rodzinie. Twoja rodzina nie byłaby kompletna bez ciebie. (...) To normalne, że raz ty lepiej pasujesz do innych członków rodziny - macie więcej wspólnych pomysłów, upodobań  - a raz twój brat czy siostra."

Całość jak zwykle uzupełniają piękne ilustracje. Spokojne, w pastelowych kolorach, dające dużo możliwości do opowiadania na temat oglądanej scenki z książki. Mam jednak wrażenie, że niektóre z rozdziałów są zbyt krótkie lub wymagają dopowiedzenia pewnych treści. Co najmniej dwa z nich urywają się, nagle kończąc opowieść, niczym retoryczne pytanie rzucone w przestrzeń, na które nie uzyskujemy odpowiedzi, a jak znam dzieci - one jej jednak potrzebują i to najczęściej na bardzo konkretnych przykładach....tym razem minimalnie, ale czegoś mi tutaj zabrakło.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Niesforni bracia i samolubne siostry. O rywalizacji rodzeństwa. Autor: R.W Alley Wydawnictwo: Promic Oprawa twarda 32 strony.

Komentarze