Księga wartości i dobrych obyczajów


Czy dotarły do Was informacje o powszechnym upadku wartości? Na pewno! Niestety to nie są plotki, bo każdy, nawet średnio uważny obserwator codzienności wokół, odnotował ten fakt. Przeanalizujmy choćby gościnność - pamięta ktoś jeszcze te rodzinne biesiady imieninowe zjazdy całej familii, huczne, kilkudniowe świętowanie ważnych świąt czy domowych uroczystości? No właśnie, jak przez mgłę...
Teraz liczy się zupełnie co innego, a uważność, wspólne spędzanie czasu z bliskimi, takie szczere i bliskie kontakty odchodzą w niepamięć, w obliczu wszechobecnego pośpiechu, pogonią za kolejnymi dobrami materialnymi i zaplanowaną w szczegółach ścieżką kariery...
A co z uczciwością czy skromnością. Jak mamy odnieść się do tego tematu i właściwie wytłumaczyć go dzieciom, skoro "eksperci" medialni, internetowe kłamstwa i upiększanie rzeczywistości, potrafią nazywać "kreatywnością", a pokazywanie siebie, jako zupełnie innego człowieka - tworzeniem wizerunku??? To dokąd zmierzamy?

Mamy właśnie przed sobą książkę, która we wspaniały sposób przeniesie nas do świata najważniejszych wartości, o których nigdy nie powinniśmy zapominać, a przede wszystkim umiejętnie przekazać je następnym pokoleniom. Chodzi tutaj o prawdziwe życie, wzajemną więź i właściwe podejście do wielu sytuacji, napotykanych w życiu. 
Nieważne, co głosi kolejna reklama czy slogan zamieszczony w mediach społecznościowych. Ważne jest to, co my, rodzice przekażemy maluchom, swoim życiem, przykładem i działaniem. "Księga wartości i dobrych obyczajów" ułatwi nam właściwe przedstawienie problemu i tłumaczenie na czym to wszystko polega. 
Przykłady są doskonale dopasowane do dziecięcych sytuacji, z jakimi mają często do czynienia na co dzień. Nowe, pojawiające się słowa potrafią zainteresować i dzieci oczekują ich szczegółowego wyjaśnienia. Jak wytłumaczyć słowo "skromność", "hojność", "sumienność", "elastyczność" czy "zapobiegliwość"? Często trudno znaleźć odpowiednie przykłady, a tutaj mamy je wszystkie w krótkich opowieściach o życiu dzieci, w szkole, w domu i wśród rówieśników. 

Każdy krótki rozdział to jedna cecha, którą rozpoznajemy, zarówno dzięki początkowym zdaniom podsumowującym, jak też krótkiej historii wziętej z życia i zakończonej ważnym cytatem. Co jakiś czas pojawiają się praktyczne wskazówki i propozycja zabawy dla całej rodziny, czy też grupy dzieci. Całość podporządkowana tematom z kilku przeczytanych rozdziałów, nie tylko utrwali poznaną wiedzę, ale i pozwoli na wspólną dyskusję i dodatkowe pytania czy przykłady.


Czym jest rzetelność? Z Księgi wartości dowiemy się, że "inni mogą na mnie polegać i ufać mi" oraz to, że "gdy coś komuś obiecam dotrzymuję słowa, a powierzone zadanie zawsze kończę i wykonuję prawidłowo i samodzielnie". W cytacie na ten temat pojawia się natomiast myśl Mahatmy Gandhiego "Przyszłość zależy od tego, co robimy dzisiaj". Trafiona i doskonale oddająca analizowany temat.
Tak jest za każdym razem, przy omawianiu kolejnych wartości i obyczajów, a znajdziecie ich tam naprawdę wiele, bo aż 42 opowiadania. Jest o uczciwości, posłuszeństwie, cierpliwości, szacunku i odpowiedzialności, a także o subtelności, współczuciu i odwadze. Znajdziecie też tematy bardziej praktyczne, takie jak planowanie wydatków czy oszczędność. Na zakończenie taki piękny, mądry cytat:
"Wiedza przychodzi z nauki. Mądrość przychodzi z życia" - Anthony Douglas Williams


Ta księga powinna zagościć na każdej półce, bo przekaz, jaki niesie to jedne z najważniejszych spraw, podczas wychowywania dzieci. Nie zawsze radzimy sobie z trudnymi tematami, nie o wszystkim pamiętamy, nie wszystko też nam samym wychodzi najlepiej. Dlatego powstają takie książki i bardzo się cieszę, kiedy wpadają w moje ręce. Polecam!!!

Zachęcam również do przeczytania Wielkiej Księgi Emocji


Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)


Tytuł: Księga wartości i dobrych obyczajów Autor:  Salem i Agnes de Bezenac
Wydawnictwo: Jedność oprawa twarda. format: 22x28cm 108 stron. Wiek:7+
Do kupienia tutaj

Komentarze