Kalendarz wielkopostny


Tak niedawno czytaliśmy Kalendarz adwentowy, a dzisiaj już przed nami Kalendarz wielkopostny przygotowujący do dobrego przeżycia czasu Wielkiego Postu i Świąt Wielkanocnych, przypominający tradycje wielkanocne i zwyczaje świąteczne. Książka jest wyjątkowo potrzebnym i wartościowym przewodnikiem dla dzieci, prowadzącym przez przygotowania do najważniejszych świąt Kościoła Katolickiego. Dotyczy bowiem tematów trudnych, o których z dziećmi nie rozmawia się w sposób lekki i przyjemny, jak dzieje się to w przypadku świąt Bożego Narodzenia. Kiedy w grudniu celebrujemy Wigilię i cieszymy się z narodzenia Dzieciątka, wszystkiemu towarzyszy aura szczęścia i ekscytacji. Jako rodzicom, łatwiej nam również opowiadać o wydarzeniach, dotyczących czegoś tak radosnego i wspaniałego, jak narodziny Boga.
Wielki Post i Wielki Tydzień, wiążą się natomiast z tematem śmierci, cierpienia i tego, co może budzić u dzieci lęk, niepewność i smutek. Wrażliwe i jednocześnie ciekawe, próbują zrozumieć coś, co nawet niejeden dorosły nie do końca pojmuje. Dlatego wytłumaczenie przejmujących scen, jakie zawiera Droga Krzyżowa oraz wielkiej niesprawiedliwości ludzi wobec samego Boga, tajemnica śmierci i zmartwychwstania to zadanie wymagające wyjątkowej delikatności i właściwego podejścia.


Kalendarz wielkopostny przenosi nas ponownie do domu państwa Nutów, w którym powitają nas rodzice Kasia i Kamil oraz ich dzieci 5-letnia Małgosia i 3-letni Pawełek, To miejsce, w którym czujemy rodzinne ciepło i naprawdę miłą atmosferę. Często zagląda do nich również babcia Irenka albo pojawia się wujek Karol, który wkrótce wybiera się do Afryki, spełniać swoje ważne misyjne dzieło pomocy. Towarzyszymy tej sympatycznej rodzinie z wielką przyjemnością, bo ich przygotowania do świat odbywają się przecież w naszej współczesnej rzeczywistości. Wszędzie dostrzeżemy drobiazgi, które utwierdzają nas w tym, że oni są podobni do nas, a my możemy stać się podobnymi do nich. Zwłaszcza w tych sytuacjach, kiedy potrafią w piękny sposób przemawiać do swoich dzieci z cierpliwością, uwagą i przede wszystkim łączyć przeżywane wydarzenia w Kościele z codziennym życiem. Uderzają nas nawet takie szczegóły, jak dobra komunikacja z dzieckiem, do którego lepiej mówić, będąc na jego wysokości, aby nie czuło się zdominowane. Cierpliwe tłumaczenie i nie podnoszenie głosu, nawet, jeśli chwilowe zdenerwowanie bierze górę oraz wielka wrażliwość na małego człowieka, który nie na wszystko jest jeszcze gotowy - tutaj przykładem jest wcześniejsze wyjście z nabożeństwa Drogi Krzyżowej.


Do domu państwa Nutów, z niezapowiedzianymi wizytami wpada często babcia Irenka, reprezentująca "inną szkołę" wyjaśniania trudnych tematów. Sprawia to jednak, że pojawia się okazja do przeprowadzenia ważnej rozmowy, z której Kasia i Kamil najczęściej wychodzą zwycięsko, czyli dzieci są zadowolone z wyjaśnień, a rodzice czują, że ciekawość połączona z wiedzą procentuje w codziennym życiu.
Pięcioletnia Małgosia jest mistrzynią w zadawaniu trudnych pytań, ale i wyjątkowo wrażliwą oraz inteligentną dziewczynką, która potrafi odnieść teoretycznie poznane fakty do życia. A czyż nie o to chodzi w prawdziwym praktykowaniu wiary? W ten sposób uczymy się od małego dziecka tego, co najważniejsze i trafnie stosowane na co dzień.

W Kalendarzu wielkopostnym pojawiają się tematy postanowień i umartwiania się w Wielkim Poście. Rekolekcje, Droga Krzyżowa i jej niektóre stacje, omawiane w bardziej szczegółowy sposób. Przykłady pomocy, współczucia i empatii, ułatwiającej zrozumienie drugiego człowieka i bycie gotowym przyjść mu z pomocą. Na czym polega jałmużna i w jaki sposób dzieci potrafią zrozumieć ten niezwykły gest. Niedziela Palmowa i tradycyjna Święconka oraz oczywiście temat najważniejszy, czyli śmierć i Zmartwychwstanie. Nie zauważyłam jedynie dość powszechnie praktykowanego nabożeństwa Gorzkich Żali, ale mnogość wydarzeń i przeżywanych emocji jest wystarczająca, jak dla najmłodszych czytelników. Co więcej, umiejętnie wprowadzone elementy współczesności, delikatnie wplatają się w opowieść o rodzinie Nutów. Oto pojawia się zajączek wielkanocny, który coraz częściej i w polskich domach rozrzuca czekoladowe niespodzianki w postaci jajeczek. W rozmowie rodziców pada tytuł znanego filmu "Pasja", a na placu zabaw mamy okazję poznać osobę, dla której Szymon Cyrenejczyk jest postacią równie abstrakcyjną i nieznaną, co mieszkaniec innej galaktyki...
Piękne, duże ilustracje, odpowiednia doza poczucia humoru i trafne oddanie zachowań i wypowiedzi dzieci są wielkimi atutami tej książki i sprawiają, że bierzemy ją do rąk z przyjemnością, aby uczestniczyć w codziennym życiu i gościć w domu rodziny Nutów.
Do każdej opowieści mamy dołączone ważne pytania oraz cytat do omówienia, a także odniesienie do lektury Ewangelii. To dla tych, którzy chcieliby wiedzieć jeszcze więcej, dlatego jestem przekonana, że książka posłuży nie tylko najmłodszym dzieciom, jak zapowiada we wstępie jej autorka, ale i 7, 8-latkom, a nawet i starszym czytelnikom, przeprowadzając ich przez pozornie smutne, a jednak najbardziej radosne i dające największą nadzieję Święta Zmartwychwstania Pańskiego. 

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Kalendarz wielkopostny Autor: Barbara Garczyńska Wydawnictwo: Promic Oprawa miękka, 110 stron.
Do kupienia tutaj - na stronie wydawnictwa Logo

Komentarze

Publikowanie komentarza