Maniutka ratuje świat

 

Maniutka mimo swojego młodego wieku (którego nie chce nam do końca zdradzać - jak to mała kobietka) ma wielki i szczytny cel w życiu. Właśnie dotarło do niej, że może zrobić coś dla świata, a dokładniej dla środowiska i ratowania planety Ziemi. Od tej pory wszelkiego rodzaju odpady, śmieci i zachowanie sprzeczne z ekologią zajęły jej czas. Zdobyła wiedzę fachową, zgłębiając wiele poradników w bibliotece i czuje w sobie misję ratowania świata coraz bardziej i mocniej.

Zaczyna się od prozaicznych rzeczy; wynoszonych codziennie śmieci, obserwacji sąsiadów i ich przyzwyczajeń. Szkolny kolega Tymek używa naprawdę sporo plastikowych rurek, więc Maniutka znajduje sposób, aby wytłumaczyć mu dlaczego to jest złe. Mała rybka uwięziona w rurkowym sitowiu mówi sama za siebie. Zabaweczki chwilóweczki to też bardzo ciekawy temat, szczególnie dla najmłodszych, którzy często wymuszają ich zakup. 


A przy okazji nasza mała ekolożka niezwykle biegle posługuje się rachunkami i przeliczając używane na co dzień przedmioty w skali roku, podsumowuje tysiące kilogramów niebezpiecznych dla środowiska odpadów. Butelki z mleka, które uwielbia mieszkająca w sąsiedztwie studentka Julia, a także foliowe torby, jakie Maniutka zauważa u sąsiada- pana Gęborka. To tylko czubek góry lodowej. A co z energią elektryczną? Tutaj też Maniutka może coś zrobić. Dlatego uczmy się razem z nią, jak ratować naszą planetę. Małe kroczki i zmiany oraz pojedyncze sztuki zaoszczędzonych opakowań jednorazowych, przeliczmy na liczbę czytelników tej książeczki i już można cieszyć się z wyników. A jeśli dodatkowo niektórzy zaczną naśladować Maniutkę i obserwując swoje otoczenie, podpowiedzą innym, co robić, żeby zmienić się na lepsze...nasza Ziemia zyska kolejnych wspaniałych eko-mieszkańców! 

Duże ilustracje świetnie przekazują nam informacje, które nawet najmłodsi zrozumieją bez długiego tłumaczenia. Autorka opowieści o Cecylce Knedelek, tym razem zajęła się globalnym problemem, ale rozpoczynając od małego Starego Knedelkowa, w którym każdy z nas przecież gdzieś tam w Polsce mieszka...

Maniutka osiągnęła swoje małe sukcesy, dzięki swojej dociekliwości, wytrwałości i odwadze, czego i Wam oraz sobie serdecznie życzę! A ta doskonale napisana książka o ekologii dla dzieci, niech będzie Waszym pierwszym przewodnikiem.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Maniutka ratuje świat  
Autor:Joanna Krzyżanek

Ilustrator: Zenon Wiewiurka

Wydawnictwo :DWUKROPEK  
oprawa: twarda. 44 strony.
Kup teraz w księgarni wydawnictwa :Dwukropek.

Komentarze