Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat

 

Wzór, inspiracja i sposób na odnalezienie swojego miejsca w życiu. A może po prostu ciekawe historie, które pokazują, że warto trzymać się swoich zasad i wytrwale dążyć do celu? Różnie można nazwać te opowieści oparte na biografiach, ale jedno jest pewne, warto je poznać!

Mamy w książce kilkunastu bohaterów. Niektórych na pewno rozpoznacie od razu, bo są obecni w mediach i identyfikowani często z zupełnie inną branżą. Tutaj świetnym przykładem jest Leonardo di Caprio czy Emma Watson. Inni zaskoczą Was swoimi dokonaniami i skromnością, bo skoro wcześniej niewielu o nich słyszało, to znaczy, że nie dbają o rozgłos. Każda z postaci ma jednak w sobie pokłady niezwykłej odwagi, konsekwencji w dążeniu do celu i jednocześnie dużej odpowiedzialności za coś więcej, niż tylko "swoje podwórko".  

Poznajemy naszych bohaterów wtedy gdy mieli po kilka lat. O czym marzyli, w jaki sposób spędzali czas i co najbardziej ukierunkowało ich w życiu. Vandana Shiva nie jest z pewnością celebrytką, o której słyszy się na co dzień w mediach, ale to postać, którą zapamiętacie, dzięki niezwykłej pracy, jaką wykonuje z ogromną pasją. 

Liczy się każde nasiono i o tym dowiadujemy się z jej historii. Nie wszystkie są takie same, a to co często kupujemy w sklepach okazuje się prawdziwą "zasadzką" komercyjną zastawianą prze wielkie koncerny. Modyfikowane DNA roślin GMO sprawia, że niszczą i zubożają one ziemię, a obiecywane obfite zbiory pojawiają się rzadko, a nawet wcale, bo brak odporności na trudne warunki atmosferyczne sprawia, że uprawy nie mają szans na przetrwania. Trzeba kupić kolejne nasiona i tak napędza się handel nasionami, a rolnicy ponoszą wiele strat. 

Czy każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że pozornie korzystna akcja zalesiania, może tak naprawdę zaszkodzić środowisku? Na pewno nie, a tak pokazują często sytuację media sponsorowane przez inicjatorów "pro-ekologicznych" wydarzeń. W tej historii poznamy jedną z takich akcji sadzenia lasów eukaliptusowych, które zubożyło środowisko naturalne i sprawiło, że tereny są bardziej podatne na pożary, A wszystko okazało się wielkim projektem sadzenia drzew, potrzebnych ....do produkcji papieru dla firm. I to tyle o wspaniałomyślności wielkich "fundatorów".

Obraz Hieronim Bosha "Ogród rozkoszy ziemskich" pochodzący  z XV wieku stał się wielką inspiracją dla znanego aktora Leonardo di Caprio. A wszystko zaczęło się od prezentu, który miał sobie wybrać na 11 urodziny. To wtedy zafascynowało go, w jaki sposób autor sprzed wielu lat ujął niebezpieczne działania człowieka wobec natury. Zmierzanie w kierunku katastrofy i niszczenie środowiska. Ta niezwykła antycypacja, wręcz przewidywanie przyszłości, zrobiło na chłopcu piorunujące wrażenie i ukierunkowało jego myślenie.

Ziemia, jako nasza wielka ojczyzna i marzenie o zachowaniu miejsc nieskażonych przemysłem i negatywnym wpływem życia człowieka. Oto plan, który realizuje Leonardo di Caprio krok po kroku. Jego praca pozwala mu na inwestowanie dużych sum pieniędzy na różne cele, wybiera coś, co odmieni los może niewielu w skali świata, ale wszystko, co wielkie, zaczyna się od pierwszego kroku, prawda?

O nadprodukcji rzeczy, a dokładniej odzieży dowiecie się też kilku ważnych informacji z historii o Emmie Watson. Dziewczynka, która już w wieku 9 lat wkroczyła w wielki świat filmu i zyskała niesamowita popularność, nie poddała się blichtrowi i snobizmowi. Mądrość, zrównoważenie, a jednocześnie dokładność i upór oraz ekologiczne zaangażowanie robi wrażenie!


Takich historii poznacie więcej, a co ważne poznacie ciekawych ludzi, którzy najczęściej przedkładają to, co standardowo cieszy, czyli wielkie zyski i bogactwo, nad ochronę natury. Zajrzyjcie do tej książki i inspirujcie się niezwykłymi biografiami. Wiadomo, że w codziennym zabieganiu, obowiązkach i zarabianiu na podstawowe potrzeby, niewielu z nas może pozwolić sobie na wielkie dzieła, ale warto nawet w swoim małym świecie, dbać o najcenniejsze, naturalne skarby i nie poddawać się komercyjnym zapędom firm, zachęcających do tego, by burzyć spokój i równowagę środowiska naturalnego. 

Takie książki sprawiają, ze często zanim coś kupimy, pomyślimy co najmniej dwa razy, czy naprawdę jest to wartościowe i naprawdę nam potrzebne, a jednocześnie czy nie szkodzi komuś lub czemuś. To dzięki takim historiom zaczynamy analizować to, co słyszymy jako "medialną prawdę" i to, co próbuje się nam sprzedać codziennie w milionach reklamowych minut. Człowiek nie potrzebuje do życia wielu wyprodukowanych przedmiotów, ale na pewno potrzebuje Natury, którą często niszczy podczas tej produkcji. 

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Historie dla dziewczyn i chłopców, którzy chcą uratować świat

Autor: Carola Benedetto, Luciana Ciliento

Ilustracje: Roberta Maddalena Bireau

Oprawa twarda

Liczba stron: 256

Wydawnictwo BIS

Do kupienia w księgarni wydawnictwa

Komentarze