W zdrowym cele zdrowy duch

 Co zrobić, by być w formie

O zdrowym odżywianiu napisano już setki książek. Teraz mam przyjemność zaprezentować ten temat z dedykacją dla najmłodszych i w wykonaniu znanych nam już Pomocnych Elfów. Na pewno pamiętacie inne publikacje z ich udziałem, jak choćby: "Oderwij się od technogadżetów" czy "Presja rówieśników".

Poznacie nie tylko sposoby na wprowadzenie do codzienności, wartych do naśladowania sposobów komponowania jadłospisu, ale i wiele argumentów "za" takim właśnie odżywianiem. Dzieci zazwyczaj są bombardowane różnymi nazwami produktów i substancji, które służą dobremu zdrowiu i ich prawidłowego rozwojowi. Tutaj, mamy przedstawione wiele korzyści, jakie płyną z dobrego jedzenia i właściwego odżywiania. 
 
W tytule książki jest zdrowe ciało, więc są również poruszone i inne ważne sprawy, jak choćby ruch na świeżym powietrzu oraz sposób spędzania wolnego czasu w domu. W rozdziale, gdzie znajdziemy piknik ze zdrową żywnością, dzieci mogą poznać konkretne produkty żywnościowe i częstotliwość, wskazaną do ich spożywania. Taki plakat mógłby pojawić się w każdej kuchni, szkoda, że nie jest załączony do książeczki. Dzieci uwielbiają kontrolowanie, przypominanie i wydawanie "poleceń" rodzicom, kiedy trzeba trzymać się instruktażu zaleconego w ulubionej książce.
 
Nacisk na problem otyłości wśród dzieci, widać nawet w tłumaczeniu. Zaskoczyło mnie nawet wyjaśnienie zwrotu "fast food" jako "tłuste jedzenie", choć zazwyczaj przekazem tego zwrotu jest "szybkie jedzenie". Niemniej jedno i drugie nie służy zdrowiu, więc jakkolwiek nazwiemy popularne restauracje sieciowe, dostępne w coraz mniejszych miasteczkach, to ich posiłki zawsze są tak samo niezdrowe. Choć iskierkę nadziei daje rozdział dotyczący wspólnego spożywania posiłku właśnie w ramach odwiedzin w takich punktach gastronomicznych. Według autora jest szansa, aby dzieci w ramach wspólnej zabawy z rodzicami, mogły wybrać najzdrowsze produkty z menu i skomponować własne dania. Pomysł zacny, choć nie wiem, jak bardzo możliwy do zrealizowania...
 
Sporo jest także o samej otyłości i radzeniu sobie z ewentualnymi problemami. Jak schudnąć i utrzymać dietę, jak radzić sobie z pokusami na słodkie przekąski, a także z docinkami i wyśmiewaniem przez rówieśników. Na zakończenie jest wyzwanie. Jak wiadomo "challenge" to teraz modne słowo, dlatego i tutaj może się sprawdzić. 

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: W zdrowym cele zdrowy duch

Tekst: J.S.Jackson

Ilustracje: R.W.Alley

Wydawnictwo: PROMIC

Liczba stron: 32

Oprawa miękka.

Do kupienia w księgarni wydawnictwa Promic

Komentarze

  1. Brzmi jak bardzo ciekawa pozycja książkowa dla malucha :) Nie tylko ciekawa, ale i edukacyjna!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz