Presja rówieśników. Poradnik, jak żyć w zgodzie ze sobą.


Presja rówieśników - temat, który możemy na bieżąco śledzić, jeśli mamy w domu młodych uczniów, a nawet, gdy jesteśmy rodzicami maluchów lub dorosłych już dzieci, media co jakiś czas podejmują ten trudny temat, informując nas, jak wygląda współczesne szkoła i środowisko młodych ludzi. Jest inaczej, aniżeli jeszcze dwadzieścia lat temu, ale presja była przecież zawsze. 
Każdy z nas pamięta chęć dołączania do grup, jakie tworzyły się w szkolnych klasach. Każdy z nas może wymienić chociaż jeden przypadek ze swojej młodości, kiedy zaobserwował pewnego rodzaju wykluczenia z takich grup. Przyjaźnie, które przetrwały trudne chwile albo poległy na fali zmiany szkoły, środowiska czy miejsca zamieszkania. Każdy młody człowiek, chociaż nie zawsze się do tego przyznaje, chce być akceptowany, lubiany i miło widziany w towarzystwie rówieśników. To domena młodego wieku, poszukiwań własnego "ja" i utwierdzania oraz budowania poczucie wartości. 

Książeczka "Presja rówieśników" to idealny poradnik właśnie w tych tematach. Znajdziecie tutaj przystępnie wytłumaczone sytuacje, które niejednokrotnie gnębią młodego człowieka. Kim jestem, czego potrzebuję, dlaczego nie zawsze jest tak, jak sobie wymarzę? Setki pytań i wątpliwości. Czy powszechna akceptacja jest mi niezbędna? A może wystarczy mały krąg zaufanych i sprawdzonych przyjaciół? Popularność w szkole i wśród rówieśników, czy to coś wartościowego? 

Czy presja zawsze jest zła? Oczywiście, że nie! Jeśli chodzi o przekonywanie i nakłanianie do rzeczy, w które wątpisz, a Twoi przyjaciele mówią, że potrafisz. To też przecież rodzaj presji, ale wyjątkowo pozytywnej, bo uwierzyć w siebie jest często trudniej, niż zwątpić, dlatego warto dzieciom wyjaśnić, w którym momencie przekroczony zostaje próg tego dobrego nacisku.
Znajdziecie w tej książeczce nie tylko przykłady relacji w sytuacjach problematycznych, ale i tych codziennych. Porady i wskazówki typu: "Nie upieraj się zawsze przy własnych pomysłach, ale też nie ulegaj innym bezkrytycznie. Przyjaciele powinni brać po uwagę swoje oczekiwania". Bo przecież na tym właśnie polega prawdziwa przyjaźń!

Wspaniała książeczka, które poprowadzi rodziców i dzieci przez trudny proces wychowawczy. Mądre słowa, które warto zapamiętać i powtarzać, aż na zawsze zakodują sią w pamięci: "Jeżeli będziesz miał poczucie własnej wartości, łatwiej będzie ci w razie potrzeby powiedzieć NIE" "Bądź dumny, że jesteś sobą, że wiesz, co jest słuszne, a co nie."
Do kogo zwrócić się o pomoc w razie problemów? Z kim rozmawiać, kogo pytać? To wszystko znajdziecie w tej małej książeczce z serii Pomocne Elfy, które oczywiście pojawiają się na każdej stronicy naszego domowego "kodeksu postępowania" w postaci pięknych ilustracji. Seria, którą kochamy już od dawna i jak wiecie, mamy całą jej kolekcję, którą jak najbardziej polecam!

Tutaj poczytacie o innych problemach, w których Elfy skutecznie pomagają:  
 
Oderwij się od technogadżetów;  

Przepis na przyjaźń,

Jak być prawdziwym superbohaterem;

O wybaczaniu 

Szkoła jest super! 
 
Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Presja rówieśników. Poradnik, jak żyć w zgodize ze sobą. Autor: Jim Auer Ilustracje: R.W.Alley Wydawnictwo: Promic Oprawa twarda 32 strony.

Komentarze

  1. Świetna książka :) Dziękuję za recenzję tej książki. Robię listę prezentów, a taki prezent będzie najlepszy dla dzieci w wieku 1-6 klasy podstawówki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo proszę :) Warto sięgać po książki z tej serii, bo pomagają wyjaśniać wiele trudnych tematów, a nam rodzicom często brakuje pomysłu w jaki sposób zrobić to najlepiej..Pozdrawiam!

      Usuń

Publikowanie komentarza