Czego nie wiesz o zwierzętach?

 

Wspaniałe zdjęcia i merytoryczna wiedza to coś, co zawsze przyciąga moją uwagę do książek o zwierzętach. To właśnie znajdziecie w publikacji wydawnictwa Arystoteles.  Autorka - Marta Kępa zadbała jednak o coś jeszcze. Zamiast standardowych opisów każdego przedstawiciela gatunku, dzieli się z nami informacjami na nietypowe tematy. Dzięki temu dowiecie się na przykład tego, w jaki sposób ryby porozumiewają się ze sobą albo który żółw waży najwięcej oraz tego, czy samiec może być w ciąży.

To tylko kilka przykładów, ale krótkie i zwięzłe odpowiedzi na wiele pytań są pogrupowane działach o ssakach, rybach, płazach, gadach, owadach, pajęczakach, skorupiakach, a także pierścienicach czy parzydełkowcach. Ciekawostki dotyczą zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i zachowania, charakterystycznych upodobań żywieniowych i paru innych aspektów. Dowiecie się więc między innymi w jaki sposób powstają perły, czy pająki mogą mieć światłowstręt albo tego jak wysoko skacze pchła. Takich rzeczy dzieciaki nie dowiedzą się w szkole, ale mogą nią zabłysnąć na lekcjach przyrody/biologii.

 

A teraz mały spojler. Zastanawialiście się kiedykolwiek nad życiem pracowitych i niestrudzonych mrówek? Czy mrówki w ogóle śpią? Odpowiedź to aż 250 drzemek w ciągu doby, ale to nietypowe przerwy w ich pracy, bo trwające tylko około....1 minuty!!! Tak - mrówki odpoczywają niecałe 3 godziny w ciągu doby, dzieląc sobie sen na tak wiele miniaturowych kawałków. Niewiarygodne, prawda? 

Druga wiadomość - mimowolnie powiązana z mrówkami - dotyczy tego, ile mrówek może zjeść mrówkojad. No i teraz wyjaśni się sprawa jednominutowych drzemek - przynajmniej w rejonie żerowania mrówkojada. Maleńkie mrówki mają ogromnego wroga, wiec nie mogą sobie pozwalać na długi sen. Mrówkojad może bowiem tylko w ciągu jednego dnia zjeść aż do 30 tysięcy tych małych owadów.


 Skąd wzięła się nazwa szop-pracz, jaki jest narodowy ptak Indii, które polskie paki są najbardziej kolorowe, a także wiele ciekawostek o innych miniaturowych, średnich, dużych i wielkich zwierzętach. To właśnie znajdziecie w książce "Czego nie wiesz o zwierzętach". Wspomniałam też o fotografiach, więc macie sposobność podziwiać całe piękno przyrody zarówno w ujęciach tradycyjnych z daleka, jak i w wersji makro i dużym powiększeniu. Duży format, twarde oprawy i mocny, kredowy papier pozwolą na przyjemne przeglądanie i częste sięganie po książkę razem z dziećmi.

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Czego nie wiesz o zwierzętach?

Tekst: Marta Kępa

Wydawnictwo: Arystoteles

Liczba stron: 60

Oprawa twarda

 


Komentarze