Dziesięć Przykazań Bożych

Katechizm Kościoła Katolickiego opiera się na 10 przykazaniach. Dzieci poznają je szczegółowo podczas przygotowań do sakramentu I Komunii. Książka Barbary Garczyńskiej może być ich uzupełnieniem, ale doskonale sprawdzi się zarówno dla młodszych dzieci, które jeszcze nie uczą się przykazań, zasad wiary i innych treści na katechezach w szkole. 

Największą zaletą tej książki jest podanie ważnych treści w formie opowiadań wziętych z życia codziennego. Bohaterami jest znana nam rodzina państwa Nutów. Pamiętacie zapewne Kalendarz Adwentowy czy Kalendarz Wielkopostny. To właśnie wtedy poznaliśmy kilkuletnią Małgosię i jej młodszego brata Pawełka oraz ich rodziców. Tym razem, krok po kroku, a dokładniej przykazanie po przykazaniu analizujemy różne historie z udziałem Kasi i Kamila Nutów oraz ich dzieci i innych członków rodziny.

Dziesięć Przykazań to baza życiowa każdego katolika, ale jak wytłumaczyć te zasady dzieciom? Kradzież i sama czynność zabierania komuś czegoś wydaje się oczywista i łatwa do wyjaśnienia najmłodszym. Niemniej i tutaj okazuje się, że różnica pomiędzy pożyczaniem bez pytania albo zajmowanie czyjejś przestrzeni również należy do tematu. W sprawie ósmego przykazania dzieci dowiedzą się, jak bardzo można kogoś skrzywdzić samym tylko słowem. Plotka i kłamstwo to coś bardzo zawiłego, co niszczy spokój, a ich konsekwencje to nie tylko wyrządzenie krzywdy bliźniemu, ale i oddalenie od Boga. Dzieci doskonale pojęły tę lekcję na własnym przykładzie. W tym rozdziale, jak i w innych miejscach książki nie brak humorystycznych elementów, bo dzieci przecież nie tylko na kartkach książek, ale i w życiu zadają często "rozbrajające" pytania. W tym przypadku dotyczyło ono bajek. W końcu, jeśli coś się nie wydarzyło to, czy jest także kłamstwem i oszustwem? Sprawdźcie, jak wybrnęła z tego pytania mama Nutka. 

Na pewno wielu rodziców nie ma często pomysłu, jak umiejętnie wytłumaczyć dzieciom przykazania "nie cudzołóż". Tutaj nie tylko pojawia się wyjaśnienie, ale i przy okazji rozmowa schodzi na ważne tematy "nietykalności" ciała, którego nikt nie ma prawa naruszać bez uprzedniej zgody. Ten temat w obecnych czasach pojawia się w mediach na tyle często, że doskonale uzupełni wiedzę dzieci i ich pojmowanie problemu na tym etapie rozwoju. 

Jak i w poprzednich opowiadaniach o rodzinie Nutów, również i teraz na zakończenie każdego rozdziału pojawiają się pytania, zadania oraz krótka propozycja modlitwy o dobre wypełnienie przykazania itp. Duże, kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do oglądania książeczki, a stąd już tylko jeden krok do prośby o jej przeczytanie. Można bowiem zacząć już wtedy, gdy czytamy książki przed zaśnięciem na dobranoc, a starsze dzieci mogą zająć się lekturą samodzielnie. Dla nich, zamieszczone pod tekstem pytania oraz te, znajdujące się na końcu książki, będą także doskonałą forma pomocy podczas przygotowania swojego rachunku sumienia przed spowiedzią i zrozumienia błędów w swoim postępowaniu. 

Niekoniecznie/ Warto dać szansę / Polecam/ Polecam jak najbardziej:)

Tytuł: Dziesięć Przykazań Bożych

Autor: Barbara Garczyńska

Wydawnictwo: PROMIC

Liczba stron: 90

Oprawa twarda.

Do kupienia w księgarni wydawnictwa PromicKomentarze