Top 10 książek, które uczą historii

Należę do grona tych osób, które nie przepadają za wkuwaniem suchych faktów i dat. Lepiej zapamiętuję wydarzenia, jeśli są opowiedziane w ciekawy sposób. Zwłaszcza wtedy, jeśli  jest nietuzinkowy. Dlatego dzisiaj przedstawiam swoją listę TOP 10 książek, które uczą historii w niebanalny sposób!

1. Oleś i Pani Róża

To opowieść wzruszająca i wywołująca ogromne wrażenie  na czytelnikach. Wraz z 9-letnią bohaterką dzieci dowiadują się, czym był czas wojny, przesiedlenia, walk, obozów koncentracyjnych, wyjazdów do przymusowej pracy za granicę czy podpalania całych wiosek i strzelania do niewinnych ludzi. Czytelnicy zauważą również wielki szacunek i miłość, jaką darzą się członkowie wielopokoleniowej rodziny.

 

 

2. Seria Wielkie ludy historii

 W tych fabularyzowanych opowiadaniach, można znaleźć wszystko, co wiąże się z historią i znanymi faktami z życia starożytnych ludów. W ten sposób poznacie Greków, Wikingów, Rzymian czy Egipcjan.


3. Co gdzie kiedy. 100 stron historii świata

Nie ulega wątpliwości, że to jeden z faworytów. Grafika i skondensowana wiedza podana na kartach tej książki, pozwala na zapoznanie się z dziejami różnych narodów. Ciekawostka goni ciekawostkę, a różnorodność tematyczna, zachęca nie tylko dzieci, ale i dorosłych do zapoznania się z historią.

 

4. Ogóras, ale jazda!

Przeszłość, którą pamięta jeszcze wiele współcześnie żyjących osób, czyli czasy PRL-u. Tytułowy Ogóras to nikt inny, jak autobus, o charakterystycznym kształcie przypominającym to pyszne letnie warzywo. Ogóras jest typowym przedstawicielem publicznych środków transportu sprzed lat i doskonale nadaje się na głównego bohatera opowieści o tamtych czasach. Książka napisana nie tylko w przystępnym, ale i dowcipnym stylu, charakterystycznym dla autorki.


5. Kaktus na parapecie, czyli podróż w przeszłość

Mikołaj z lat współczesnych wpada w wir wydarzeń roku 1979. Brak podstawowych narzędzi komunikacji - telefonu, laptopów, smartfonów, tabletów no i kilku innych atrybutów nowoczesnego człowieka, wprawia go najpierw w osłupienie, potem niedowierzanie i wielkie zdziwienie, jak w ogóle żyć?! Wkrótce pojawiają się również inne "braki", Telewizor, mały, bez pilota i...bez koloru! Kolekcjonowanie puszek, kino, gdzie nie ma nawet popcornu, gra w kapsle, a nawet brak zwyczajnych, kolorowych naklejek do zabawy, w sklepach. Niesamowitym wrażeniem jest dla małego chłopca rodzaj swobody i wolności w decydowaniu o sobie, jednym słowem dziecko z kluczem na szyi, symbol czasów PRL.



 6. Projekt Breslau

W tej powieści dla młodzieży znajdziecie dzieje jednego miasta, ale za to w ujęciu, które naświetla nam wiele wydarzeń z przeszłości. Tytułowy Breslau to oczywiście Wrocław ze swoją poplątaną historią. Mieszkańcy tego miasta musieli podejmować trudne życiowe decyzje nie tylko w czasie II wojny, ale i w późniejszym okresie wolnej, nowej Polski.


 

7. Nasz azyl

Opowieść o bohaterstwie zza krat warszawskiego ogrodu zoologicznego. Nawet nie podejrzewaliście, jakie tajemnice mogło skrywać to miejsce. Jego odważni właściciele - Jan i Antonina Żabińscy uratowali życie wielu ludziom i sprawili, że mogli przetrwać najtrudniejszy okres wojny. 

 

 

8. A u nas powstanie! 

Powstanie Wielkopolskie w 1918 roku jest wydarzeniem, o którym prawdopodobnie najwięcej wiedzą mieszkańcy tamtego regionu.  "A u nas powstanie!" to książka przedstawiająca kilka dni z życia poznańskiej rodziny. Rodzice i dzieci, czynnie włączają się w ówczesne wydarzenia, walkę o wolny kraj. Wychodząc z nimi na ulice niedaleko domu, spotkamy m.in. przemawiającego Ignacego Jana Paderewskiego.

 

 9. Marszałek Józef Piłsudski

Co wywróżyła Cyganka z dłoni młodego Józefa Piłsudskiego? W jaki sposób tata Piłsudski motywował do zjadania zupy swoje grymaszące córeczki ? W tej opowieści poznajemy znaną z dziejów Polski postać w różnych odsłonach - tych zawodowych i prywatnych. Połączenie miejsc, dat, osób i wydarzeń następuje wręcz samoistnie. Odniesienia do współczesności nasuwają się automatycznie i historia przeplata się ze teraźniejszością.

 

10. Seria Klub Fanów Przygody

Średniowieczna Francja czy Japonia w pierwszej połowie XVI wieku? A może Paryż w czasach Ludwika XIII lub Imperium Rzymskie w 177 roku n.e.? Gdzie chcielibyście spędzić kilka godzin swojego życia? Bohaterowie tych opowieści trafiają w zaskakujących momentach w tunel czasoprzestrzenny, który przenosi ich w nieznane rejony świata, a przede wszystkim w nieznaną przeszłość. Wraz z nimi przeżywamy przygody, które pozwalają poznać bliżej ludzi i wydarzenia sprzed lat.


 

Komentarze